Są takie urządzenia, które zdecydowanie przyspieszają pracę na budowie i pozwalają zaoszczędzić czas. Niewątpliwie należy je podzielić na te do prac ziemnych, a także wspomagające wznoszenie murów, dachu czy montowania kolejnych elementów, takich jak chociażby rynna. Zatem co będzie niezbędne, a co warto zakupić?
Koparko-ładowarki – niezbędne w pracach ziemnych
Szybie wykonanie prac ziemnych nie byłoby możliwe bez zastosowanie pojazdów budowlanych, takich jak koparko-ładowarki. Dzięki nim można w szybki sposób wykonać odpowiedni dół do wykonania fundamentów, a jednocześnie wywieźć nadmiar ziemi z budowy w wyznaczone miejsce. Choć to sprzęt oczywisty i zawsze używany, to jednak warto zastanowić się czy warto go kupować, czy lepiej wynajmować. Przede wszystkim trzeba porównać koszty leasingu i koszty zakupu i eksploatacji takiego sprzętu. Może się bowiem okazać, że leasing, w którym zawarty jest serwis bardziej się opłaca niż zaciąganie kredytu na sprzęt, wszak w większej firmie potrzebnych będzie kilka takich maszyn. Prace fundamentowe będą dzięki temu przebiegały sprawnie i będzie można przejść do kolejnego etapu, czyli wznoszenia murów.
Rusztowania doskonale się sprawdzą
Oczywiście do wznoszenia murów najlepiej sprawdzą się rusztowania. Można je postawić w wybranym miejscu i w przypadku takiej pracy nie będzie konieczne ich przenoszenie. Rusztowania mogą mieć formę tradycyjnego modelu elewacyjnego ze schodami i podestami, jednak w przypadku brył o nietypowej formie mogą być także zaokrąglone i wyposażone w dłuższe podesty zapewniające komfort pracy na kolejnych kondygnacjach. Zaletą takich rusztowań jest brak konieczności ich przenoszenia, rozbierania i ponownego montażu. Jednak tu pojawia się pewien problem, a mianowicie dostarczanie materiałów budowlanych. Noszenie pustaków czy cegieł na plecach przez pomocników murarzy, to już jednak nie tak częsty widok, zwłaszcza, że do dyspozycji można mieć profesjonalne podnośniki.
Podesty ruchome – idealne do transportu materiałów i ludzi
Przemieszczenie się po kolejnych kondygnacjach rusztowania trwa dość długo. Znacznie szybszym sposobem dostania się w wybrane miejsce jest skorzystanie z podestów ruchomych. W przypadku dostarczania samych materiałów można skorzystać z podnośników nożycowych, które są szybkie i niezawodne. Jednak w sytuacji, gdy na kondygnacje dostarcza się montażystów okien rynien czy elementów dachu, lepiej mogą sprawdzić się podnośniki teleskopowe bądź przegubowo-teleskopowe. Ważne by na końcu posiadały platformę roboczą z barierkami. Z poziomu podnośnika można chociażby zamontować rynnę w szybki sposób. Ponieważ podnośnik niekoniecznie na budowie będzie wykorzystywany stale, a jedynie do określonych prac, warto go wynająć. Jeśli ma stanowić element zabezpieczający i umożliwiający pracę, np. remont elewacji i używany jest codziennie, wtedy można rozważyć opcję kupna.
Urządzenia natryskowe do tynku – szybkie wykończenie elewacji
Jeśli mamy już do czynienia z pracami wykończeniowymi, to niewątpliwie pracę przyspieszy urządzenie natryskowe do tynku. Dzięki niemu nie trzeba go nakładać ręcznie. Tynkowanie natryskowe za pomocą pistoletu pneumatycznego do tynku połączonego może być nawet 3 razy szybsze od tradycyjnej metody. Za tynkowanie natryskowe może być odpowiedzialnych trzech pracowników. Najpierw tynk musi trafić do zasobnika agragatu. Potrzebne jest manewrowanie wężem, którym zajmuje się jeden pracownik, podczas gdy kolejny przeprowadza natrysk tynku na elewację ruchem pionowym lub poziomym. Ta metoda ma wiele zalet, jednak wymaga znacznej precyzji i doświadczenia pracowników wykańczających elewację, tak by nie powstały grudki podczas natrysku gdy zapcha się dysza wylotowa. W przypadku ręcznego nakładania tynku wałkiem można go wygładzić przy pomocy pacy. Można go również nakładać i od razu wygładzać pacą.
Jest wiele urządzeń, które mogą przyspieszyć pracę na budowie. Z pewnością brak elektryczności nie będzie problemem w przypadku najmu lub posiadania własnego agregatu do obsługi maszyn budowlanych.