Lato to czas intensywnego kwitnienia i owocowania roślin, wiele osób zastanawia się więc czy warto w tym okresie sięgać po nawozy i odżywcze preparaty dla roślin. To szczególny czas, w którym rośliny pobierają z ziemi dużo składników mineralnych, a aby utrzymać wysoki ich poziom w glebie, należy nawozić podłoże również latem.
Czym jest nawożenie pogłówne?
Letnie nawożenie wykonywane w czerwcu lub na początku lipca nazywamy nawożeniem pogłównym. Warto trzymać się sztywnego terminu nawożenia, gdyż zbyt późno zaaplikowany nawóz może spowodować wiele szkód. Jesienią rośliny przygotowują się do wegetacji, a więc nie chcemy pobudzać ich wzrostu poprzez dostarczanie im składników odżywczych. Dodatkowo nie wszystkie rośliny wymagają nawożenia w okresie letnim, byliny, krzewy i drzewa owocowe nie będą potrzebowały zasilania nawozem.
Jakie nawozy stosować latem?
Nawozy organiczne
Do nawożenia pogłównego dobrze sprawdzą się zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Wśród tych pierwszych zalecane jest stosowanie biohumusu, czy obornika granulowanego. W przypadku tego drugiego należy stosować się do wytycznych producenta, gdyż granulowany obornik ma bardzo silne działanie i może spalić roślinę. Świetnie sprawdzającymi się nawozami organicznymi są też klasyczny, naturalny obornik oraz kompost dostępny w formie płynnej, czy też stałej. Skład obornika zależny będzie od zwierzęcia, od którego go pozyskaliśmy.
Nawozy mineralne
Wśród nawozów mineralnych dostępne mamy środki jedno oraz wieloskładnikowe, które powinniśmy stosować w zależności od tego, jakiego składnika brakuje glebie. Piaszczyste podłoża o dużej przepuszczalności cechują się zazwyczaj niedoborami azotu, który stymuluje wzrost liści. Warto wiedzieć, że latem ograniczamy jednak nawożenie gleb azotem (stosujemy go nie później, niż do połowy lipca), stawiamy raczej na nawozy mineralne zawierające fosfor i potas.
Jak nawozić rośliny latem?
Letnie nawożenie musi być przeprowadzane w miesiącach podanych przez producenta, zazwyczaj jest to czerwiec i początek lipca, późniejszy okres to już czas na przygotowanie się do jesieni. Podczas nawożenia konieczne jest również używanie dawek zalecanych na opakowaniu, zbyt duże stężenie nawozów może spalić roślinę. Sposób aplikacji nawozu będzie różny w zależności od jego postaci, nawozy płynne są łatwe w aplikacji, ale mogą się szybko wypłukiwać z gleby. Dostępne są często w postaci koncentratu, który powinien zostać rozcieńczony z wodą w odpowiednich proporcjach. Granulki to zazwyczaj wysokie stężenie nawozu, który mieszamy z warstwą gleby i podlewamy podczas upalnej pogody. Wśród rodzajów nawozów znajdziemy także proszek, czy kryształki, z których przygotowujemy roztwór w celu całkowitego rozpuszczenia skoncentrowanych środków mineralnych.
Jakie rośliny warto nawozić latem?
Letnie nawożenie sprawdzi się w przypadku trawników, roślin hodowanych w donicach w niewielkiej ilości ziemi oraz roślin rabatowych. Z nawożenia pogłównego ucieszą się także krzewy i drzewa formowane oraz młode i stare krzewy kwitnące, jak azalie i hortensje. Gatunki, które przycinamy zaraz po pierwszym kwitnieniu, również warto zasilić, dzięki temu zakwitną ponownie.
Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl