Każda firma, która działa na rynku i oferuje produkty, musi mieć magazyn do składowania towaru. Niby rzecz oczywista, jednak bardzo często zapomina się o niesamowicie istotnym aspekcie, jakim jest jego wyposażenie. W tym artykule przybliżymy, co powinno znaleźć się w magazynie, aby dobrze pełnił swoją funkcję.
Urządzenia do składowania
Jest to niesamowicie istotny element, który jest niezbędny do wykonywania zadań w procesie magazynowania. Są to typowo techniczne rzeczy, które podnoszą wydajność różnych procesów, w tym transportowych czy manipulacyjnych. Te urządzenia są gwarancją zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, pomagają chronić produkty przed utratą swoich właściwości, czy zapewniają odpowiednią higienę pracy i bezpieczeństwo. To ostatnie jest kluczowe, w przypadku prowadzenia prac na magazynie.
Definicyjnie rzecz ujmując…
Urządzenia do składowania ” są rozwiązaniami konstrukcyjnymi umożliwiającymi układanie, opieranie lub zawieszenie składowanych towarów w magazynie.”(Matulewski Marek, Konecka Sylwia, Fajfer Paweł, Wojciechowski Adam, Systemy logistyczne, Wydawca: Instytut Logistyki i Magazynowania, 2008.). Są one podzielone odpowiednio w zależności od grup i typów. Podobnie jak inne czynniki, czyli ich wielkość czy rodzaj.
Wielkość urządzeń
Tak naprawdę wielkość urządzeń zależy od wielkości magazynu, jakim dysponujemy. Wiadomo, im większa powierzchnia, tym bardziej specjalistyczne maszyny jesteśmy w stanie zakupić, w celu ułatwienia rozmieszczania paczek. To, jakie urządzenia jesteśmy w stanie tam położyć,zależy też od specyfiki branży, w jakiej się obracamy. Inne maszyny będą potrzebne przy sprzedawaniu pościeli, a jeszcze inne przy handlu kostką brukową.
Więcej przeczytasz na: http://www.pracujemy.eu/jak-zorganizowac-wyposazenie-magazynow/.
Podział urządzeń do składowania
Poniżej przedstawiamy najbardziej ogólny podział urządzeń do składowania towaru. Dzielimy je na:
- Regały,
- Stojaki,
- Wieszaki,
- Podkłady,
- Zasieki,
- Urządzenia specjalizowane.
Każde z nich podlega swojemu własnemu podziałowi na bardziej specjalistyczne elementy, pozwalające dobrze dobrać rodzaj każdego z nich.
Regały
To urządzenia, zbudowane wielopoziomowo, które są przeznaczone do składania towaru bezpośrednio na nich. Układane towary można spiętrować tj. ułożyć w kartonach na sobie, w zależności od ich rodzaju, wymiarów czy gatunku, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa. Wszystko zależy od wysokości przestrzeni między jedną płytą regału, a drugą. Regały dzielą się na:
- stałe,
- specjalizowane,
- przejezdne.
Stojaki
Najprościej rzecz ujmując, są to takie urządzenia, które mają budowę przestrzenną. Składowanie na nich towaru, polega na bezpośrednim opieraniu go o elementy konstrukcyjne. Wyróżniamy następujące rodzaje stojaków:
- gniazdowe,
- słupkowe,
- szczelinowe,
- pryzmowe,
- specjalizowane.
Wieszaki
Tak naprawdę, są to jedne z najbardziej popularnych urządzeń, stanowiących wyposażenie magazynu, zaraz obok regałów. Ich użytkowanie polega na bezpośrednim lub pośrednim zawieszeniu na ich elementach wystających, towarów różnego rodzaju. Można wyróżnić wieszaki:
- podwieszane,
- stojące,
- słupkowe,
- przyścienne,
- specjalizowane.
Podkłady
Urządzenia, które są wykonane z konkretnych materiałów, umożliwiających układanie produktów z uwzględnieniem odpowiedniej odległości od podłogi. Zazwyczaj są to elementy nośne tak zwanych formowanych jednostek ładunkowych. Podkłady dzielimy na:
- płytowe,
- belkowe,
- specjalizowane.
Zasieki
Są mocowane do wewnętrznej posadzki w magazynie. Zasieki są przestrzenne i wykorzystywane do układania materiałów sypkich, kawałkowych, które wymagają ochrony przed różnymi zmianami atmosferycznymi, głównie temperaturą. Mogą występować w postaci:
- jednokomorowej,
- wielokomorowej,
- specjalizowanej.
Urządzenia specjalizowane
Na rynku działa parę branż, które muszą zainwestować w specjalistyczne urządzenia do składowania drogich towarów. Są one dostosowane do wymogów firmy, mogąc różnić się konstrukcją, od urządzeń funkcjonujących na rynku. Wszystko po to, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ich budowa przystosowana jest do produktu, który ma się znajdować wewnątrz. I tak, jeśli chcemy tam przechowywać broń, takie urządzenie będzie skonstruowane trochę inaczej, niż jakbyśmy przechowywali tam drogocenną biżuterię.
Można zatem stwierdzić, że techniczne wyposażenie magazynu jest bardzo ważne. To, jak je zaplanujemy, będzie później wpływało na jakoś pracy w nim oraz jego pojemność.
Źródło:
Rynek magazynowy w Polsce coraz bardziej się rozwija, wiec w sumie takie artykuły są potrzebne.