Mówią, że nic tak nie relaksuje po ciężkim dniu, jak gorąca kąpiel z dodatkami. Najlepszym więc wyborem będzie sól do kąpieli, ze względu na jej zdrowotne zastosowanie.
Kąpiel dobrze robi na…
Tak naprawdę kąpiel dobrze robi na wszystko. Odpręża, pielęgnuje ciało, rozluźnia, oczyszcza, a przede wszystkim łagodzi stany zapalne oraz pomaga walczyć z trądzikiem i łuszczycą. Jest również zalecana po intensywnym wysiłku fizycznym. Aby jednak sól miała tak dobry wpływ na nas i kondycje naszej skóry, musimy ją umiejętnie dobrać do naszych potrzeb.
Nie dla NaCl!
NaCl czyli standardowa sól kuchenna, wyjałowiona ze wszystkich zanieczyszczeń i minerałów. Co prawda kąpiel w takiej soli nam nie zaszkodzi, ale też zbytnio nie pomoże. Nie ma bowiem żadnych wartości odżywczych. Chlorek sodu jest całkowicie oczyszczony, dlatego codzienne jego spożywanie i kąpanie się w wodzie z jego dodatkiem, nie jest wskazane.
Rodzaje soli do kąpieli
Poza standardowym kuchennym chlorkiem sodu, na rynku znajdziemy bardzo dużo odmian soli do kąpieli. Mogą one być drobno lub grubo ziarniste. Te mniejsze, będą rozpuszczały się szybciej i można je wykorzystać do peelingu. Jednak najbardziej popularne z nich to:
- sól himalajska – zawiera w sobie dużą ilość makro i mikroelementów. Jest traktowana, jako jedna z najczystszych soli, znajdujących się na Ziemi.
- sól z Morza Martwego – koloru białego, pozyskiwana z wody Morza Martwego. Pomaga zwalczyć bakterie, grzyby i wirusy. Wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu.
- sól z Morza Bali – idealnie pochłania zapachy, występuje w różnych odcieniach szarości, a w celu jej uzyskania, stosuje się naturalne procesy suszenia.
- sól Epsom – zawiera w sobie bardzo dużo magnezu i siarczanów. Nazywana jest solą gorzką, a jej największą zaletą jest zdolność do oczyszczania organizmu z metali ciężkich.
- sól z Morza Śródziemnego – gruboziarnista sól,koloru białego, bardzo wysoko mineralizowana.
- sól do kąpieli żywica sosnowa – sól, która podbiła serca wielu kobiet na całym świecie. Na polskim rynku jest coraz bardziej popularna, dlatego poniżej przedstawiamy jej charakterystykę.
Sól do kąpieli żywica sosnowa
Znana jest też pod nazwą uspokajająca sól do kąpieli, ze względu na swoje niesamowite, wręcz można powiedzieć, zdumiewające właściwości łagodzące stany napięcia nerwowego. Jest zalecana podczas wzmożonego stresu oraz problemów z zasypianiem. Oprócz właściwości uspokajających wzmacnia serce, a przede wszystkim układ nerwowy. Wycisza, odpręża i koi zmysły.
Ekstrakt z żywicy sosnowej
Sam ekstrakt ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim:
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- przyśpiesza regenerację tkanek,
- łagodzi stany zapalne,
- przywraca skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd,
- wykazuje właściwości przeciwzapalne.
W połączeniu z solą morską, daje niesamowite efekty, gdyż żywica sosnowa bardzo dobrze przewodzi składniki odżywcze w głąb skóry, przy okazji oczyszczając pory.
Rosyjski ewenement
Na Polskim rynku od jakiegoś czasu można spotkać kosmetyki rosyjskiej marki Bania Agafii. Jednym z najpopularniejszych produktów, jest właśnie sól do kąpieli z ekstraktem z żywicy sosnowej. Przepięknie pachnie, doskonale wzmacnia cały nasz organizm, w sposób naturalny, pobudzając go do walki z toksynami. Sól, jak i inne produkty tej marki znajdziesz na: https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Bania-Agafii/84/1/full.
Jak używać soli do kąpieli?
Aby skutecznie działała na nasz organizm, trzeba używać soli systematycznie, najlepiej raz na tydzień. Jeśli wiemy, że nie znajdziemy więcej czasu, może być raz na dwa tygodnie. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o proporcjach:
-
1 kg soli, będzie idealny na całą wannę gorącej wody. Jeśli jednak wolisz większe stężenie roztworu, możesz spróbować dosypać jeszcze z pół kilograma.
Po rozpuszczeniu soli w wodzie pamiętaj, aby Twój optymalny czas kąpieli nie przekraczał 20 minut. Ważna jest też temperatura wody. Nie ma być ona wrząca, lecz bardzo ciepła.
Pamiętaj również o przystosowaniu swojego ciała do tego rodzaju kąpieli. Najlepiej jest stopniowo wydłużać czas zabiegu, zaczynając od 5-6 minut, a kończąc na 20 minutach.
Sól do kąpieli jest idealną opcją na wieczór. Pozwoli się zrelaksować, zebrać rozbiegane myśli i oddać błogiej przyjemności.
Źródło:
- Nieumywakin Iwan, Sól, lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, 2013.
Kocham kąpiele z solą! Niesamowicie odpręża i do tego cudownie pachnie 🙂