Są takie rośliny o których poeci piszą poematy, a ogrodnicy od razu się w nich zakochują i nie jest tu mowa o różach, ale o liliach. Polecamy do ogrodu lilie tygrysie, które przyciągają spojrzenia i niewątpliwie upiększają przydomową przestrzeń. Warto dowiedzieć się więcej o ich uprawie.
Co warto wiedzieć na temat lilii tygrysich?
Lilie to kwiaty, które są piękne, jednak bywają wrażliwe na panujące warunki. Mają piękne ubarwienie i mogą gorować nad innymi nasadzeniami na rabacie, jednak nie wszystkie można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych. Jedną z najbardziej wytrzymałych jest lilia tygrysia. Powinni ją wybrać wszyscy Ci, którzy nie chcą się zastanawiać, czy lilie zakwitną w kolejnym roku. Ten gatunek nie sprawia większych kłopotów, a pozostawiony w gruncie na zimę przetrwa i zakwitnie w następnym sezonie. Warto wiedzieć, że lilia tygrysia należy do grupy mieszańców azjatyckich.
Co warto wiedzieć na temat wyglądu lilii tygrysich i terminu kwitnienia?
Lilie tygrysie są bylinami cebulowymi. Ich cebule mają około 3 cm średnicy i są pokryte nałożonymi na siebie dachówkowo łuskami. Występują w wielu odmianach i w zależności od tego dorastają do wysokości od 60 do nawet 150 cm. Posiadają gruby, pojedynczy, sztywny pęd, często o czerwonawym zabarwieniu. Na całej długości pędu wyrastają wąskie, lancetowate zielone liście. W kątach liści zawiązują się pojedyncze, małe ciemne, niemal czarne i błyszczące cebulki. Nie tylko cebulki przybyszowe, które ukryte są w ziemi służą lilii tygrysiej do rozmnażania, ponieważ również cebulki pędowe mogą mieć takie zastosowanie. Warto wiedzieć, że ta roślina zakwita w miesiącach letnich, czyli w lipcu i sierpniu tworząc luźne kwiatostany złożone z 4 do 20 efektownych kwiatów, które na płatkach posiadają liczne ciemne cętki i wywijają się na zewnątrz. Właśnie od wyjątkowego wyglądu tych kwiatów wzięła się nazwa tego gatunku. Kwiaty mogą mieć barwę pomarańczową, żółtą, ale również czerwoną, białą czy różową. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to kwiaty wonne.
Jakie są wymagania lilii tygrysiej?
Skoro już znacie wygląd tej pięknej rośliny, to czas poznać jej wymagania. Lilie tygrysie pochodzą ze wschodnich rejonów Azji, zarówno Chin, Japonii, jak i Korei. Są to rośliny mało wymagające i odporne na niskie temperatury. Generalnie ich uprawa może się udać we wszystkich typach gleb ogrodowych. Jednak jest jeden warunek. Otóż odczyn gleby musi być obojętny lub lekko kwaśny. Gleba nie może być zbyt sucha, zbyt mokra, mocno zbita, ciężka czy zimna. Oczywiście jak wszystkie lilie, także i lilie tygrysie preferują słoneczne stanowiska, ale mogą rosnąć także w półcieni, wtedy będą odwracać się do słońca podczas kwitnienia. Nie trzeba wykopywać cebulek na zimę, a przynajmniej nie trzeba robić tego co roku, bo lilia tygrysia jak już wspominaliśmy jest odporna na mrozy. Warto jednak wiedzieć, że te kwiaty są podatne na choroby i szkodniki, szczególnie może im zagrażać poskrzypka liliowa.
Jak sadzić lilie tygrysie?
Zasadniczo są dwa terminy sadzenia lilii tygrysich. Można zatem sadzić je w miesiącach jesiennych, czyli od połowy września i w październiku albo wczesną wiosną – w kwietniu i maju. Cebule umieszcza się w wykopanym dołku na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli i zazwyczaj jest to od 10 do 15 cm. Należy też zachować odstęp między roślinami przy sadzeniu i powinien on wynosić od 25 do 30 cm. Jak wiadomo jak wszystkie rośliny cebulowe sadzone w gruncie, tak i lilie tygrysie trzeba chronić przed szkodnikami żywiącymi się cebulami, dlatego najlepiej sadzić je w specjalnych koszyczkach. Lilie można przesadzać na nowe miejsce, gdy zbytnio się zagęszczą i najlepszym terminem na to jest wczesna jesień.
Do jakiego ogrodu sprawdzą się lilie tygrysie?
Warto jeszcze zastanowić się, do jakiego ogrodu pasować będą lilie tygrysie. Otóż można je wybrać na pewno do ogrodu w stylu orientalnym, czy też japońskiego. W końcu z tych rejonów wywodzi się ta bylina. Oczywiście warto posadzić ją na rabacie. Może stanowić tło dla mniejszych gatunków. Lilie należy podlewać w okresie wegetacji i zakończyć po przekwitnięciu. W tym samym czasie oczywiście można je nawozić i tu stosuje się nawozy wieloskładnikowe.