Grzejniki na podczerwień zwróciły Twoją uwagę nowoczesnym designem? Dowiedz się, jak działają takie urządzenia i czym różnią się od tradycyjnych grzejników elektrycznych, grzejników olejowych czy kaloryferów znanych z centralnego ogrzewania!
Technologia działania promienników na podczerwień
Grzejnik na podczerwień różni się od tego tradycyjnego nie tylko wyglądem, ale również zasadą działania. Po podłączeniu do prądu znajdująca się wewnątrz grzałka wolframowa zaczyna emitować fale podczerwone natychmiast odczuwalne na skórze jako ciepło. Podczerwień ogrzewa również sam panel grzewczy, a termostat reguluje zarówno temperaturę otoczenia, jak i samego panelu. Grzejnik jest w pełni bezpieczny dla otoczenia.
Rodzaj ogrzewania a zdrowie domowników
Temat jakiegokolwiek promieniowania budzi wiele kontrowersji, jednak w przypadku ogrzewania wykorzystującego podczerwień nie ma się czego obawiać. Emitowane przez grzejniki oraz promienniki podczerwieni promieniowanie podczerwone jest nie tylko bezpieczne, ale wręcz korzystne dla zdrowia.
Podczerwień to ten sam rodzaj fal, którego używa się np. w regenerowaniu mięśni po urazach lub intensywnym wysiłku. Podczerwień pozytywnie wpływa także na krążenie krwi. Jest naturalną częścią promieniowania słonecznego. To właśnie podczerwień odczuwamy jako ciepło na skórze w zimny lecz słoneczny dzień na narciarskim stoku.
Powietrze ogrzewane podczerwienią rozchodzi się w pomieszczeniu w inny sposób niż w ogrzewaniu tradycyjnym, bo nie jest ogrzewane punktowo. W efekcie prądy powietrzne nie unoszą kurzu. Co więcej, podczerwień ograniczając wilgotność pomieszczeń zapobiega rozwojowi szkodliwych pleśni i drobnoustrojów.
Grzejniki na podczerwień – uniwersalne rozwiązanie dla każdego budynku
Tradycyjne grzejniki zawsze potrzebują podłączenia do źródła ciepła: kotła zasilanego paliwem czy centralnego ogrzewania. W przypadku grzejnika na podczerwień jest inaczej. Wymaga on zasilania wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze zwykłego gniazdka w ścianie. Oznacza to, że można go zamontować w dowolnym budynku z dostępem do prądu bez dodatkowych inwestycji.
Estetyka wykonania: które grzejniki lepiej pasują do nowoczesnych pomieszczeń?
Tradycyjne grzejniki w systemach centralnego ogrzewania czy elektryczne grzejniki konwekcyjne wyglądają obecnie znacznie lepiej niż wykorzystywane dawniej modele żeliwne, jednak estetyka ich wykonania nadal pozostawia dużo do życzenia. Grzejnik raczej nie stanowi elementu ozdobnego w pomieszczeniu i jest traktowany wyłącznie jako przedmiot użytkowy.
Jak wygląda to w przypadku grzejników na podczerwień? Nowoczesne grzejniki IR (infrared) często przypominają prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. To cienkie panele wykonane z metalu, szkła lub pokryte barwnym elementem ceramicznym naśladującym naturalny kamień. W ofercie Heat Decor znajdują się klasyczne białe grzejniki oraz grzejniki dekoracyjne.
Dowiedz się więcej o grzejnikach na podczerwień: https://heatdecor.com/grzejniki-elektryczne-na-podczerwien-budowa-rodzaje-i-zasada-dzialania/