Artykuł partnera.
Zaczynasz przygodę z ogrodnictwem? Masz dość sklepów i już nie możesz się doczekać, kiedy latem po prostu pójdziesz do ogrodu i zjesz owoce prosto z krzaka? Zanim zamówisz sadzonki pomidorów, zobacz, jak się przygotować do uprawy, żeby odnieść sukces.
Kupuj sadzonki pomidorów w określonym terminie
Gotowe sadzonki zdobędziesz w drugiej połowie lub na koniec kwietnia. Tyle czasu zajmuje im wykiełkowanie z nasion i osiągnięcie takiego stopnia rozwoju, który pozwala im na transport i zmianę warunków. Wybierając rozsady, kieruj się ich wyglądem i wybarwieniem liści. Interesują Cię krępe, mocno ulistnione okazy. Jeśli ich pędy są długie i wiotkie, lepiej odpuścić sobie zakup. Podobnie, jeśli na listkach widzisz przebarwienia albo ubytki – to oznacza, że z takiej rośliny nie wyrośnie nic dobrego.
Hartuj rozsady przed umieszczeniem w ziemi
Pogoda w maju potrafi zaskoczyć, dlatego mimo że sadzonki pomidorów masz u siebie już na koniec kwietnia, nie spiesz się z ich posadzeniem w ziemi. Poczekaj, aż minie zimna Zośka i dopiero potem, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków, przystąp do prac ogrodniczych. Żeby mieć pewność, że Twoje rośliny są gotowe do zamieszkania w ogrodzie, zahartuj je poprzez stopniowe wynoszenie na zewnątrz – najpierw na kwadrans, potem kilka godzin, a w końcu na cały dzień. Do domu zabieraj je tylko na noc.
Chroń uprawy przed chorobami i niedoborami – przygotuj podłoże
Gleba pod uprawę musi być zasobna w azot, potas i fosfor. Dlatego już jesienią zaopatrz podłoże w składniki mineralne, które do wiosny zdążą się wchłonąć i zasilić nowo posadzone odmiany pomidorów. Raczej nie umieszczaj ich obok papryki i bakłażanów i trzymaj jak najdalej od pola ziemniaków – choroby trapiące te rośliny przerzucają się również na pomidory, które są bardzo wrażliwe na wszelkie infekcje.
Zabezpiecz stanowisko w zgodnie z wymaganiami pomidorów
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to fakt, że owoce te nie przepadają za wiatrem. Dlatego stwórz im zaciszne miejsce, dzięki któremu będą prawidłowo się rozwijać. Osłona z folii, maty czy wikliny dobrze spełni to zadanie. Za to obecność słońca jest w tym przypadku bardzo pożądana. Wybierz taki punkt, który przez cały dzień jest najlepiej nasłoneczniony.
Podlewaj je często, ale uważnie. Woda niech dociera od razu do korzeni, dlatego strumień kieruj punktowo. Unikaj moczenia liści – nic dobrego z tego nie przyjdzie, a wręcz może dojść do ich poparzenia, kiedy krople wody skupią promienie słoneczne.
Gdzie sadzić pomidory? Znajdź im najlepsze towarzystwo
Pomidory mają sprzymierzeńców wśród innych mieszkańców ogrodu. Należą do nich zioła takie jak bazylia, cząber i estragon, a także warzywa – cebula, czosnek i por. Rosnąc obok siebie, wszystkie wspierają swój wzrost, a dodatkowo odstraszają szkodniki. Przy pomidorach warto posadzić aksamitki – zwabią one bzygi, owady żywiące się mszycami, jednymi z najbardziej uporczywych insektów, jakie mogą pojawić się w Twoim warzywniku i sadzie.
Pomidory w domu i szklarni – stwórz im najlepsze warunki
Wolisz uprawy pod osłonami? Dzięki szklarni zbiory będziesz mieć dwa razy w roku. Pamiętaj tylko o regularnym wietrzeniu i zapylaniu – tutaj musisz wesprzeć się dodatkowymi metodami i robić to za pomocą pędzelka lub wprowadzić rój trzmieli, który zajmie się całą pracą i zrobi to szybciej oraz dokładniej.
A jeśli nie masz własnego kawałka ziemi? Nic straconego. Wystarczy nawet niewielki balkon, żeby mieć możliwość uprawy pomidorów. Wiszące donice z pomidorami cherry, skrzynki i regały, na których znajdzie się miejsce dla różnych odmian – to wszystko zmieści się w Twoim mieszkaniu – tuż na wyciągnięcie ręki.
Gdzie szukać ogłoszeń? Sklep z sadzonkami pomidorów i innych roślin
Sadzonkionline.pl prowadzą sprzedaż internetową rozsad nie tylko pomidorów, ale i papryki, dyni, truskawek i poziomek, a także ziół. Dzięki ich ofercie masz możliwość skompletowania wszystkich roślin, jakie chcesz mieć. Przy każdej z nich widnieje informacja dotycząca prawidłowej opieki, dzięki czemu dobrze wiesz, jak dbać o uprawę.