Obecnie poszukujemy najbardziej ekologicznych źródeł ogrzewania. Wszystko za sprawą kosztów utrzymania oraz norm emisji spalin dla mieszkańców miast i wsi. Wybierając źródło ciepła, musimy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach ma pracować dany system. Zastanawiając się nad typem paliwa należy zainteresować się biomasą.
Piec na trociny spala pozostałości z obróbki drewna, którymi są wióry, zwane trocinami. Stosunkowo tani surowiec, który posiada ogromne właściwości ekologiczne. W trakcie jego spalania powstaje tylko tyle substancji szkodliwych, w tym dwutlenku węgla, ile nagromadziły rośliny w czasie wzrostu. Tym samym nie przyczynia się on w znaczący sposób do powstawania smogu. W przeciwieństwie do pieców zasilanych węglem. Tam szkodliwych związków chemicznych powstaje zdecydowanie więcej.
Piec na trociny – na co zwrócić uwagę?
Wybór pieca powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ od jego skuteczności i poniesionych kosztów zależy opłacalność inwestycji w system ogrzewania. Najmniej skomplikowane piece na trociny, śmiało można zastosować w miejscach, gdzie nie przebywamy często i długo w sezonie grzewczym. Trociny są paliwem, które produkuje sporo ciepła. Właściwie skonstruowany piec może nagrzewać pomieszczenie od dwunastu do piętnastu godzin.
Gdy piec na trociny ma być głównym źródłem ogrzewania, odpowiednim paliwem będzie wspomniana biomasa. Najlepiej pellet, czyli sprasowane trociny. Producenci oferują szeroki zakres modeli. Niektóre z nich nie wymagają znaczącej obsługi w trakcie użytkowania, ponieważ dostosowują ilość pobieranego paliwa do warunków. Za sprawą podajników, na których można umieścić większą ilość opału.
Ważnym aspektem przy rozważeniu takiej formy ogrzewania jest fakt, że najprostsze piece na trociny kosztują kilkaset złotych. Poza tym osoby o większej wiedzy technicznej, które uważają, że umieją zrobić to samemu, przy pomocy wzorów i schematów dostępnych w sieci, mogą pokusić się o samodzielną budowę takiego pieca.
Piec na trociny – czy są minusy?
Każdy sposób ogrzewania ma swoje określone cechy. Niektórzy nazywają wadą. W przypadku zastosowania pieca na trociny o bardzo prostej konstrukcji największym jego minusem są niewielkie możliwości, ponieważ efektywnie ogrzewa jedynie małe przestrzenie, jednak przez dłuższy czas. Niestety do wytworzenia wyższych temperatur potrzebujemy więcej opału. A to może być kłopot, ponieważ do przechowywania odpowiedniej ilości trocin potrzebne jest miejsce. Musi ono też spełniać określone warunki, aby paliwo nadawało się do użycia. Dlatego każdy gospodarz musi sam zdecydować, czy piec na trociny jest dla niego najlepszym rozwiązaniem.