Jakość powietrza w Polsce sprawia, że coraz częściej Polacy decydują się inwestycję w rozwiązania, które mają poprawić jego stan zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i firmowych. Jednym z nich jest oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak wybrać ten najlepszy!
Oczyszczacz powietrza pozwala w pełni kontrolować jakość powietrza w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywają użytkownicy. Jest to możliwe dzięki różnego rodzaju filtrom, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze m.in. z lotnych związków organicznych.
Jak działają oczyszczacze powietrza?
Zarówno najtańsze, jak i najdroższe oczyszczacze powietrza mają jedną, podstawową funkcję – oczyszczanie powietrza ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Zaawansowane modele posiadają również dodatkowe możliwości, pozwalające poprawić jakość życia w danym pomieszczeniu, np. jonizator powietrza dba o równowagę pomiędzy jonami ujemnymi i dodatnimi, znajdującymi się w powietrzu, natomiast nawilżacz powietrza kontroluje poziom wilgotności, a tym samym zapewnia jej optymalną wartość. Jest to szczególnie przydatne w sezonie grzewczym, kiedy w pomieszczeniach robi się bardzo sucho, co sprzyja powstawaniu wielu chorób dróg oddechowych lub nadmiernemu wysychaniu oczu.
Stosując pewne uproszczenie można powiedzieć, że oczyszczacz powietrza składa się z wentylatorów i filtrów. Pierwsze odpowiadają za zasysanie zanieczyszczonego powietrza do wnętrza urządzenia, natomiast drugie oczyszczają to powietrze. Przeciętny oczyszczacz jest wyposażony w trzy rodzaje filtrów:
- filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia, np. włosy, sierść zwierząt lub kurz;
- filtr węglowy, wyłapujący lotne związki organiczne oraz zapachy;
- filtr HEPA – najdokładniejszy z tych trzech filtrów; może wyłapać niemal 100% zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.
W zaawansowanych technologicznie urządzeniach montowane są również innego rodzaju filtry, np. filtr zmywalny, działający podobnie do filtra HEPA, jednak niewymagający wymiany, a jedynie wyczyszczenia; filtr termodynamiczny, bazujący na oczyszczających właściwościach rozgrzanego do 200 °C ceramicznego rdzenia sterylizującego; a także filtr elektrostatyczny, odpowiedzialny za jonizowanie powietrza, lub filtr fotokrystaliczny, rozkładający zanieczyszczenia na nieszkodliwe związki, np. dwutlenek węgla i wodę.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Wybór oczyszczacza powietrza nie jest oczywisty, ponieważ ilość dostępnych na rynku modeli potrafi przyprawić o zawrót głowy. Każdy jest wyposażony w inne filtry, ma inne funkcje oraz oczywiście cenę. Ze wszystkich oczyszczaczy powietrza najlepszy będzie ten, który idealnie spełni stawiane mu wymagania. Z pewnością podstawowym kryterium wyboru jest ilość i rodzaj zamontowanych filtrów. Mają one ogromne znaczenie przy oczyszczaniu powietrza szczególnie w domach, w których żyją alergicy. Ważna jest również częstotliwość wymiany lub czyszczenia poszczególnych filtrów. Warto pamiętać, że konieczność częstej wymiany determinuje zwiększenie się kosztów użytkowania oczyszczacza powietrza, jednak ich drożność zapewnia przepływ powietrza bez zakłóceń, co wpływa na efektywność całego urządzenia. Z tego powodu, jeśli producent zaleca wymianę, np. co miesiąc, nie można wydłużać czasu użytkowania poszczególnych filtrów.
Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest głośność urządzenia. Chcąc zadbać o czyste powietrze w domu, oczyszczacza powinno używać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli urządzenie będzie generowało duży hałas, spanie przy nim może być bardzo niekomfortowe. Należy więc zadbać, aby wybrany model oczyszczacza powietrza generował w trybie nocnym maksymalnie 35 dB, natomiast jeśli stoi bliższej niż dwa metry od łóżka, zaledwie 24 dB. Najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w kilka trybów pracy, np. tryb automatyczny i nocny, które można dostosować do własnych potrzeb, w zależności od stanu powietrza i pory dobry.
Istotną kwestią są również funkcje dodatkowe oczyszczacza powietrza. Model z funkcją nawilżania będzie świetnie sprawdzał się zimą, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniach znacznie spada za sprawą ogrzewania, natomiast oczyszczacz z jonizatorem podniesie wskaźniki jakości powietrza w całym domu. Modele z funkcjami dodatkowymi są zwykle znacznie droższe od tych podstawowych, dlatego niekiedy lepszą opcją jest zakup osobno oczyszczacza powietrza i nawilżacza, np. niewielkiego modelu z oferty https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html.
Ważne są także cechy czysto techniczne – kompaktowy oczyszczacz powietrza o małych rozmiarach sprawdzi się w niewielkiej kawalerce, natomiast duże urządzenie w przestrzeni biurowej typu open space. Dbając o rachunki za prąd, warto stawiać na modele o niskim zużyciu energii, zapewniające jednocześnie oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Profesjonalny oczyszczacz powietrza, wyposażony w zaawansowany system filtracji, jest zalecany do użytku w miejscach o dużej powierzchni bez ścianek działowych czy drzwi. Ważna jest także wydajność oczyszczacza, wyrażona w m3/h.