Szczepienie drzew to proces polegający na łączeniu dwóch części drzewa w celu utworzenia jednego, nowego drzewa.
Metoda ta ma szereg zalet:
- Możliwość wpływu na wzrost drzewa poprzez odpowiedni wybór rodzaju podkładki, która powoduje również szybsze wejście drzew w okres owocowania.
- Możemy przystosowywać drzewa do warunków glebowych, które są w danym momencie na ówczesnym stanowisku (gleby lekkie, piaszczyste lub ciężkie, gliniaste) dzięki wyborowi adekwatnej podkładki.
- Co najważniejsze, jesteśmy w stanie uzyskać w bardzo bezpośredni sposób nowe drzewo, które będzie – znacznie zdrowsze, z ładniejszymi owocami, z odpornością na mróz. Stanowi to swego rodzaju umocnienie gatunku.
Najpopularniejsze metody szczepienia drzew obejmują użycie noża lub sekatora. Oba narzędzia mają swoje wady i zalety, a to, które z nich jest lepsze, zależy od konkretnych potrzeb drzewa oraz jego rozmiaru.
Nóż do szczepienia drzew – kiedy i w jakich przypadkach go używać?
Użycie noża jest zdecydowanie bardziej precyzyjną metodą szczepienia drzew, ponieważ pozwala na większą dokładność podczas cięcia zraza i podkładki. Nóż charakteryzuje się mocną ostrością i drobnym czubkiem, przez co używanie go, prowadzi do lepszej dokładności w szczepieniu. Jest on również przydatny do wykonywania bardzo małych cięć, co może być ważne w przypadku delikatnych szczepień. Noże mogą być jednak trudne w użyciu, gdy mamy do czynienia z większymi cięciami, ponieważ wymagają większej siły i dokładności niż sekatory. Narzędzie to wymaga już pewnego doświadczenia w zakresie szczepienia drzew. Mogą wystąpić trudności w skontrolowaniu głębokości cięcia i może to nieść za sobą niebezpieczeństwo w obsłudze.
Sekatory do szczepienia – jakie przypadki wymagają jego użycia?
Sekatory do szczepienia same w sobie są znacznie łatwiejsze w użyciu przy większych cięciach. Zapewniają one również większą kontrolę nad cięciem, a prawdopodobieństwo poślizgnięcia się lub spowodowania obrażeń jest znacznie mniejsze. Sekatory są przydatne do wykonywania szybkich i płytkich cięć w korze, które umożliwiają wprowadzenie zraza do podkładki. Ponieważ cięcia są płytkie, zmniejsza się szansa uszkodzenia warstwy kambium. Za pomocą sekatorów można również wykonywać bardziej jednolite cięcia, co jest pomocne w przypadku drzew, które muszą być tej samej wielkości. Dla osób początkujących, stanowi to całkiem dobry i przede wszystkim bezpieczny wybór, aczkolwiek nie są one jednak tak dokładne jak noże i nie nadają się do wykonywania bardzo małych, delikatnych cięć z uwagi na ich budowę i strukturę wykonania.
Na co postawić swój wybór w kwestii szczepienia drzew?
Podsumowując, zarówno noże, jak i sekatory mogą być wykorzystywane do szczepienia drzew. Obydwoje z tych przedmiotów mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby rozważyć i nóż i sekator przy podejmowaniu decyzji o wyborze narzędzia. Decydując się na wybór tychże narzędzi, należy wziąć pod uwagę pożądany rezultat i poziom umiejętności osoby wykonującej szczepienie. Jeśli dana osoba ma wprawę w posługiwaniu się nożem i chce połączyć ze sobą dwie części drzewa, nóż może być lepszym wyborem. Z drugiej strony, trzeba być ostrożnym i rozsądnym, ponieważ jeśli osoba jest mniej doświadczona w pracy z nożem i chce wykonać czyste i precyzyjne cięcie, wówczas lepszym wyborem może być sekator do szczepienia z uwagi na bezpieczeństwo związane z pracą i ryzyko ewentualnego skaleczenia się bądź poważniejszego zranienia w okolicy rąk.