W naszym kraju morele nie są zbyt popularnym owocem. Pomimo swego pysznego smaku, są trochę niedoceniane, zarówno w codziennym gotowaniu, jak i w przetworach. Poniżej przedstawimy Wam kilka propozycji zastosowania moreli, wraz z przepisami ich wykonania.
Morelowy witaminowy szał
Zanim jednak przystąpimy do opisu zastosowania moreli w kuchni, warto na chwilkę pochylić się nad ich właściwościami odżywczymi. Morele zawierają w sobie witaminę C, E, P, B1 oraz PP. Oprócz tego mają duże ilości beta-karotenu, z którego wątroba produkuje witaminę A. Są źródłem magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, manganu, boru i związków jodu. Dlaczego więc są bardzo często pomijane w naszej diecie, tym bardziej, że możemy je zasadzić w swoim ogrodzie.
Dżem morelowy
Jest jednym z najpopularniejszych wyrobów z moreli. Bardzo często gości na naszych stołach, zwłaszcza przy robieniu naleśników lub wypieku ciast. Poniżej przedstawiamy przepis na jedną porcję takowego dżemu. Tak naprawdę nie potrzeba dużo, bo wystarczy:
- 1 kg moreli,
- 50 dag cukru,
- 125 ml wody.
Morele należy umyć i wyjąć pestkę. Następnie do przygotowanego garnka wlać określoną ilość wody i wrzucić 250g moreli. Wszystko rozgotować razem z cukrem. Pozostałe morele pokrój w drobną kostkę. Dorzuć je do zagotowanego dużemu, podgotuj na małym ogniu i odstaw na kilka godzin. Kolejno ponownie doprowadź je do wrzenia i gotuj, dopóki nie zgęstnieją. Napełnij nimi słoiki i pamiętaj, by postawić je do góry dnem, żeby się odpowietrzyły i odpowiednio zamknęły.
Mus morelowy
Mus morelowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają desery. Taki mus może być podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sam lub jako dodatek do innych deserów czy ciast. Zrobienie go jest naprawdę proste i nie wymaga wiele czasu. Potrzebujemy:
- 1 kg moreli (najlepiej gdyby były to owoce dojrzałe, posiadające w sobie dużo miąższu),
- 1 łyżeczka cukru lub miodu (można to pominąć, jeśli preferuje się mus mniej słodki).
Dokładnie myjemy morele, kroimy na pół oraz pozbywamy się pestek. Następnie blendujemy całość w wysokiej misce. Długość blendowania zależy od konsystencji, jaką chcemy uzyskać. Jeśli chcemy mieć mus gęstszy, to blendujemy krócej, jeśli bardziej płynny, to robimy to dłużej.
Morele w syropie z brandy
Któż z nas nie lubi owoców w alkoholu? A jeśli są domowej roboty, to tym bardziej. Morele w brandy smakują wybornie, dlatego mając dużo moreli, warto je zrobić. Będzie do tego potrzebne:
- 1 kg moreli,
- 1 szklanka wody,
- 40 dag cukru,
- 200 ml brandy,
- cukier wanilinowy.
W pierwszej kolejności z wody i cukru należy ugotować syrop. Morele przekroić na połówki, umyć i pozbyć się pestek. Tak przygotowane, gotuj przez kilka minut, a następnie wyjmij i zdejmij z nich skórkę, która pozostała. Do syropu, który powstał dodaj cukier wanilinowy i ponownie zagotuj. Dodaj brandy. Ugotowane wcześniej morele, ułóż ciasno obok siebie i zalej syropem. Najlepszą opcją, byłoby je zapasteryzować, gotując w wodzie przez około 20-30 min.
Risotto z morelami
Przepyszne danie, które idealnie sprawdzi się na odmianę do standardowego menu. Jego wykonanie jest proste, tak samo jak lista składników:
- 2 duże cebule,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 opakowanie ryżu do risotto ( 400g),
- pół szklanki białego wina,
- 1 łyżka masła,
- 700 ml bulionu jarzynowego,
- 3/4 szklanki startego parmezanu,
- 1 szklanka pokrojonych i obranych ze skórki moreli,
- oregano, sól, pieprz ( do smaku, wedle uznania),
W garnku nastawiamy 700 ml wody, aby ugotować bulion jarzynowy. W większym rozgrzewamy masło, wsypujemy ryż i wlewamy wino. Gotujemy ryż na małym ogniu, mieszając co jakiś czas. Na patelni smażymy drobno pokrojoną cebulę oraz czosnek, do momentu aż się zeszkli. Zagotowany bulion wlewamy do ryżu i mieszamy, dodając oregano, sól i pieprz według uznania. Po jakiś 4-5 minutach, wsypujemy zeszkloną cebulkę i pokrojone morele. Gotujemy, intensywnie mieszając, dopóki nie zmięknie ryż. Risotto podajemy potrzepane parmezanem.
Nalewka morelowo – waniliowa
Wprost idealna na letnie, gorące dni. Aby ją przygotować potrzebujemy:
-
- 200g cukru,
- 500g moreli,
- 400 ml czystej wódki,
- 1 mała laska wanilii.
Do dużego słoja wkładamy wcześniej umyte i pokrojone morele. Wlewamy wódkę, zasypujemy je cukrem i wkładamy laskę wanilii. Tak przygotowaną mieszankę, odkładamy w nasłonecznione miejsce na co najmniej 3 tygodnie, raz dziennie potrząsając.
Morela ma niesamowity smak, który niejednokrotnie jest w stanie przełamać wiele tradycyjnych dań.
Że można zrobić risotto z morelami to bym nie powiedział.