Wraz z postępującą technologią, zwiększyło się zapotrzebowanie na aplikacje mobilne. Telefon stał się nieodłączną częścią naszego życia, niejednokrotnie zastępując komputer stacjonarny czy laptop. Wychodząc na przeciw potrzebom studentów i pracowników naukowych, powstał USOS UJ.
Mobilny USOS
USOS, ogólnie rzecz ujmując, jest to Uniwersytecki System Obsługi Studiów. W pierwszej kolejności powstała wersja na komputery. Dopiero wraz z jego rozwojem, postanowiono stworzyć aplikację mobilną, dostosowaną do aktualnie wdrożonej wersji USOS na danej uczelni. Na UJ, czyli Uniwersytecie Jagielońskim, dostępna jest wersja 1.4.2. To od dostępnej wersji zależy, jakie moduły są udostępnione i w jakim zakresie działa aplikacja.
Moduły USOS UJ
Na Uniwersytecie Jagielońskim, w aplikacji mobilnej są dostępne następujące moduły:
- grupy zajęciowe – dostępne są wszystkie informacje, dotyczące grupy zajęć na jaką jest się zapisanym i kto daną grupą będzie w konkretnym dniu prowadził. Wszelkie zmiany prowadzących czy jednorazowe zastępstwa są natychmiastowo nanoszone. To samo dotyczy miejsca odbywania się zajęć i terminu spotkań. Co więcej, miejsce odbywania zajęć, można sprawdzić na Google Maps, a terminy dodać do swojego kalendarza,
- plan zajęć – w aplikacji ustawiony jest plan zajęć na ten dzień, w którym na niego wchodzimy. Jest to niesamowicie wygodne, gdy chcemy coś sprawdzić na już. Oczywiście jest też opcja sprawdzenia zajęć na następny dzień czy tydzień lub „dowolny tydzień” semestru,
- oceny/protokoły – w tym module możemy sprawdzić wszystkie oceny, jakie otrzymaliśmy, a pracownik naukowy będzie mógł dopisać je do protokołu. Co bardzo fajne i wygodne, system przesyła na bieżąco informacje o nowych ocenach, które się pojawią,
- kalendarz akademicki – dzięki tej opcji, każda osoba studiująca na UJ może być na bieżąco z konkretnymi wydarzeniami w roku akademickim. Tutaj też pojawiają się informacje o sesjach egzaminacyjnych, dniach wolnych czy udzielonych godzinach dziekańskich lub rektorskich,
- ankiety – każdy student ma do wypełnienia listę konkretnych ankiet, oceniających nauczycieli akademickich oraz przedmioty, na które uczęszczali. Pracownik uczelni na bieżąco może sprawdzić ile kto takich ankiet wypełnił,
- sprawdziany – chyba najbardziej znienawidzona rubryka w trakcie studiowania. To właśnie tutaj znajdą się informacje o zaliczeniach, punktach z kolokwium i wynikach prac zaliczeniowych. Ponadto pracownik będzie mógł napisać komentarz do danego zaliczenia, zmienić widoczność sprawdzianu czy również wpisać oceny. Oczywiście system na bieżąco będzie informował nas o zmianach w tym module.
- USOSmail – niesamowicie potrzebna opcja, która ułatwia studenckie życie. Jeszcze nigdy kontakt z wykładowcami nie był tak ułatwiony, jak teraz. W każdej chwili można do nich napisać, nie trudząc się o pozyskanie maila od starosty lub samego wykładowcy. Ale to nie tylko kontakt z wykładowcami. To też kontakt z władzami uczelni i administracją, także jak to mówią, żyć nie umierać.
- przydatne informacje – czyli wszystkie możliwe numery, jakie student musiałby zapamiętać, czyli numer indeksu, ELS/ELD/ELP, PESEL, kod PBN, ORCID. Aby było jeszcze łatwiej, wszystkie te dane są dostępne w formie kodu QR i kodu paskowego.
- wyszukiwarka – jest skonstruowana w taki sposób, że można w niej wyszukać wszystko i wszystkich, zaczynając od przedmiotów, poprzez studentów, pracowników, a na wykładowcach skończywszy.
Ale to nie wszystkie udogodnienia. Twórcy aplikacji pomyśleli też o zagranicznych studentach, dlatego ta aplikacja jest dostępna również w wersji angielskiej.
Za co warto ją docenić?
Przede wszystkim za przejrzystość, czytelność i funkcjonalność. W aplikacji, mającej tak wiele opcji, bardzo łatwo jest przesadzić i sprawić, że dana aplikacja jest męcząca w obsłudze. Warto też podkreślić i jednocześnie pochwalić jej twórców, za dobór kolorów, czcionki oraz możliwość bezpośredniego połączenia się z mediami społecznościowymi Uniwersytetu Jagielońskiego, właśnie przez skonstruowaną przez nich aplikację. Co więcej, aplikacja ma opcję „z ostatniej chwili”, dlatego możemy być w każdej chwili na bieżąco z informacjami.
Mobilny USOS UJ jest aplikacją niesamowicie potrzebną, która ułatwia życie niejednemu studentowi krakowskiej uczelni.
USOS jest niesamowicie przydatny. Można sporo czasu zaoszczędzić 🙂