Zakup mieszkania to często decyzja na całe życie, a z pewnością ogromny wydatek, więc jego wybór nie należy do najłatwiejszych i powinien być dobrze przemyślany. Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera czy może jednak lepiej zdecydować się na takie z rynku wtórnego? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie?
Lubelski rynek mieszkań a lokalizacja
Jeśli naszym pierwszym wyborem jest mieszkanie od dewelopera w Lublinie, warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się jego lokalizacji. Na lubelskim rynku pierwotnym znajdziemy wiele osiedli na obrzeżach miasta – na Felinie, Węglinie czy Wrotkowie. Jeśli szukamy cichych, spokojnych miejsc, zamieszkałych w dużej mierze przez rodziny, z dala od Centrum, oferujących aktywny wypoczynek, powinniśmy wybrać właśnie mieszkanie od dewelopera. Jeśli natomiast wolimy lokalizację bliżej Centrum, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą czy w konkretnych, starszych dzielnicach, na pewno łatwiej nam będzie znaleźć mieszkanie z drugiej ręki. Nie znaczy to jednak, że mieszkanie od dewelopera w Lublinie da się kupić jedynie na peryferich miasta – znajdziemy wiele nowych inwestycji na Sławinie czy Czechowie, ale musimy liczyć się z wyższymi cenami.
Ceny mieszkań w Lublinie
Cena mieszkania to często czynnik decydujący o jego zakupie. Musi być adekwatna do metrażu, stanu mieszkania, lokalizacji oraz tego, jak wiele z naszych własnych oczekiwań inwestycja spełnia. Czy bardziej opłaca się kupić większe mieszkanie z drugiej ręki niż mieszkanie od dewelopera? Nie zawsze. Stare mieszkanie to często ukryte koszty – remontowe, podatkowe, czynszowe czy rachunkowe – na przykład związane ze słabą izolacją budynku. Jest je także trudniej odsprzedać niż mieszkanie w stanie deweloperskim czy wykończony, ale o wiele nowszy lokal. W przypadku nowego mieszkania łatwiej jest również dochodzić praw rękojmi lub gwarancji, co czasem po zakupie mieszkania z drugiej ręki jest wręcz niemożliwe.
Dostępność mieszkań i wygoda użytkowania
Koszty i lokalizacja to nie jedyne kryteria wyboru mieszkania. Równie ważna dla kupującego może być szybka dostępność lokalu i tu mieszkania z rynku wtórnego będą miały dużą przewagę. Na mieszkanie od dewelopera w Lublinie czeka się nawet 2-3 lata, natomiast starsze lokale mogą być dostępne niemal od zaraz. Zakup mieszkania z drugiej ręki to jednak często kompromis – nie mamy dużych możliwości wyboru metrażu, leciwe budynki nie mają nowoczesnych udogodnień, przynależy do nich zbyt mało miejsc parkingowych, a uciążliwe sąsiedztwo może nas zaskoczyć dopiero po pewnym czasie od zakupu. Nowe inwestycje natomiast często oferują zielone przestrzenie do wypoczynku i zabawy, lobby, siłownie oraz inne udogodnienia, np. zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców.
Sprawdzenie mieszkania przed kupnem
Podsumowując wszystkie powyższe aspekty, zdecydowanie na plus wychodzi zakup mieszkania od dewelopera w Lublinie. Są jednak sytuacje, w których bardziej odpowiednie będzie dla nas mieszkanie z drugiej ręki – np. kiedy chcemy wprowadzić się jak najszybciej lub poszukujemy lokalu w konkretnym miejscu. Zawsze jednak przed zakupem warto sprawdzić księgi wieczyste, skontrolować stan techniczny i rzeczywisty metraż mieszkania z rynku wtórnego, a w przypadku mieszkania od dewelopera zapytać o pozwolenie na budowę, prawo do zarządzania gruntem oraz ewentualność przesunięcia się terminu oddania mieszkania do użytku.