Artykuł partnera.
Wybór lampy do wnętrza nie wydaje się taki oczywisty, biorąc pod uwagę, że większość ludzi wybiera lampy, które najbardziej im się podobają. Jednak wybór lampy, która nie pasuje do innych aspektów pomieszczenia, może prowadzić do poczucia braku ładu i harmonii w pomieszczeniu. Wybór idealnego światła do pokoju może być zatem trudny, biorąc pod uwagę różne meble i inne elementy wyposażenia. W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy lampy do określonego pomieszczenia.
Lampa do kuchni – na co trzeba zwrócić uwagę?
Kuchnia do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużo światła. Idealnie, jeśli możemy sobie pozwolić na co najmniej cztery źródła światła, aby odpowiednio oświetlić pomieszczenie. Poza światłem głównym podczas gotowania potrzebujemy bardzo mocnego oświetlenia, które pada głównie na blat i kuchenkę. Dodatkowo potrzebujemy oświetlenia, które można dostosować do oświetlenia zlewu. Warto zainwestować w lampę z oprawą sufitową przeznaczoną do tego celu. Tego typu lampy sufitowe zawieszone są na listwie, która umożliwia selektywne oświetlenie wybranego punktu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skierować światło tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
Wybór najlepszego oświetlenia blatu wyspy polega na wybraniu reflektorów umieszczonych na jej środku. Skoncentrowane reflektory oświetlają całą powierzchnię wyspy bez cieni i słabych punktów. Alternatywnie możesz użyć lamp wiszących z małymi abażurami lub regulowanymi reflektorami umieszczonymi w różnych kierunkach. Proponujemy lampy zwisające z sufitu nad wyspą kuchenną. Są to pojedyncze lampy umieszczone na kablach, listwach świetlnych lub wielokrotne wiszące lampy jednopunktowe. Zapewnia to niewiarygodnie jasny efekt świetlny z wieloma światłami ułożonymi obok siebie.
Lampy do salonu – nie tylko lampa sufitowa
Oświetlenie salonu zapewnia atmosferę i harmonię, a także ułatwia funkcjonalność. Stworzenie idealnej atmosfery wymaga oświetlenia podkreślającego indywidualność. Można to osiągnąć stosując lampy, które uzupełniają wystrój i wzajemnie się dopełniają. Stworzenie spójnego, funkcjonalnego domu wymaga uwzględnienia wszystkich pozostałych pomieszczeń oprócz salonu. O oświetlenie w salonie trzeba dbać tym bardziej iż jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu nie tylko sami, ale i z rodziną czy naszymi gośćmi. Rozważ w swoim oświetleniu salony kinkiet lub lampę stołową zamiast jednej centralnej lampy. Dodatkowe opcje oświetlenia obejmują lampy podłogowe i lampy główne w salonie. W ten sposób salon będzie miał optymalne oświetlenie w każdej jego części.
Światło w sypialni
Po długim dniu pracy głównym miejscem odpoczynku i regeneracji naszego organizmu jest właśnie sypialnia. Idealnie dla nas, kiedy przestrzeń ta charakteryzuje się słabym oświetleniem z umiarkowaną koncentracją w dół. Świetnie sprawdzają się w tym celu lampy wiszące z tradycyjnym abażurem lub z mlecznym kloszem. Przy odpowiednim oświetleniu pokój wydaje się bardziej prywatny i przytulny. Drugie światło, które powinno znaleźć się w sypialni to lampki stołowe. Na stolikach w pobliżu wezgłowia łóżka można umieścić dwie lampki nocne lub zawiesić na ścianie parę kinkietów. Chociaż ta lampa jest przydatna dla osób, które chcą czytać w łóżku, jest też idealna, gdy jedna osoba próbuje zasnąć. Ponieważ światło jest pojedyncze i delikatne, pomaga rozświetlić półmrok bez przeszkadzania śpiącemu.
Lampy przysufitowe i plafony ścienne
Lampa sufitowa jest wygodna i wszechstronna; sprawdza się w każdym pomieszczeniu i pomaga rozświetlić większe przestrzenie. Światła punktowe oświetlają każdy kąt; emanują przytulnym blaskiem i stanowią ciekawą dekorację. Stworzenie designerskiego wnętrza z ciekawym akcentem jest łatwe dzięki geometrycznemu oświetleniu sufitowemu. Zapewnia oświetlenie każdego pomieszczenia w domu i dodaje stylu przestrzeni. Plafony zapewniają zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne które nie tylko rozświetlą Twój dom, ale także dodają mu dodatkowego stylu. W sklepie Aldex dostępne są modele lamp z regulowanymi reflektorami, które mogą skierować światło w wymaganym kierunku.