Recykling staje się modny, podobnie jak dawanie drugiego życia starym rzeczom. Tak jest również w przypadku starych mebli. Dziś podpowiemy, jak odnowić starą, drewnianą witrynę, a także dodać jej efekt high-tech. Warto wiedzieć, że nie będzie to skomplikowane i nawet bez fachowca od renowacji mebli można sobie poradzić.
Po pierwsze: usuń stare farby i lakiery i wyrównaj powierzchnię witryny
Na początek stary mebel należy oczyścić z kurzu, a także resztek starej farby i lakierów. Zaczynamy pracę od przetarcia mebla i do tego celu można wybrać szmatkę nasączoną wodą bez dodatku płynu czy innych detergentów, które mogłyby zniszczyć strukturę naturalnego materiał. Oczywiście mebel oczyszczony należy odpowiednio osuszyć chłonnym ręcznikiem lub czyścikiem. Można zdecydować się także na preparat dedykowany do czyszczenia powierzchni drewnianych przeznaczonych do renowacji, który usuwa wszelkie naloty i osady zarówno z drewna surowego, jak i tego pokrytego olejem czy woskiem. Po oczyszczeniu mebla można wyrównać nierówności, stosując papier ścierny o odpowiedniej gradacji.
Po drugie: nałóż na powierzchnię farbę do drewna lub lakierobejcę do drewna
W kolejnym kroku można zabezpieczyć ponownie powierzchnię drewna. Do wyboru są oleje do drewna, ale i farby do drewna. Można zdecydować się na lakierobejcę do drewna, czyli lakier z dodatkiem pigmentu, który zabarwi drewno na pożądany kolor. Zatem witryna może zostać pomalowana, a jednocześnie zabezpieczona lakierem. Usłojenie może być widoczne, ale można też zdecydować się na farbę kryjącą do drewna. My jednak rekomendujemy takie, w przypadku których usłojenie pozostaje widoczne, wszak nie ma nic bardziej unikalnego niż rysunek drewna. Tak zabezpieczony mebel będzie służył przez wiele lat. Oczywiście trzeba pamiętać o stosowaniu właściwych środków pielęgnacyjnych. Mebli nie można zbytnio moczyć, aby nie doszło do ich butwienia ani pękania. Dlatego należy stosować dedykowane środki do drewna.
Po trzecie: wymień stare gałki albo wytnij frezy, jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem
Na pewno gałki w witrynie można odnowić bądź też wymienić. W przypadku mosiężnych warto je pozostawić, gdyż są niewątpliwą ozdobą i nawiązują do stylu retro. Warto po prostu je wyczyścić, stosując odpowiedni środek do mosiądzu. Oczywiście można też wymienić gałki, np. na ceramiczne. Mogą być dekoracyjne i urozmaicające powierzchnię mebla. Malując witrynę białą lakierobejcą można zdecydować się na gałki w tym samym kolorze z widocznym zdobieniem w postaci kwiatowego wzoru na ceramicznym materiale. Uchwyty czy gałki mogą być też wykonane z drewna i zdobione dekoracyjnym frezem albo proste i pozbawione zdobień w minimalistycznym stylu. Można też wybrać gałki kamienne, które są trwałe, solidne, a jednocześnie piękne.
Po czwarte: wymień półki drewniane na szklane, a do nich zestaw taśm LED, który doda efekt high-tech
Czas na elementy, które sprawią, że stara witryna zyska nutę high-tech. Zamiast drewnianych półek, warto wybrać wykonane na wymiar półki szklane. Można zamówić je u szklarza. Oczywiście taka usługa nie będzie tania, jednak naprawdę warto. Z półek, jeśli są chociaż trzy, można wykonać mały stolik albo nadstawkę na biurko. Możliwości jest sporo, by wykorzystać drewniane płyty. Gdy już otrzyma się szklane półki, to pozostanie ich zamontowanie i podświetlenie. Tu bez wątpienia sprawdzi się zestaw LED. Można wybrać długość taśmy LED, a także dodatkowe akcesoria do niej, czyli profile, w których będą mogły być umieszczone. Niezbędne będzie jeszcze podłączenie wszystkiego do zasilacza i jego zamontowanie czy zabudowanie w taki sposób, by był niewidoczny, a jednocześnie, by był do niego łatwy dostęp. Zestaw taśm LED może być wyposażony w diody RGB. Dzięki temu oświetleniem szklanych półek będzie można sterować, tworząc różne aranżacje w zależności od nastroju i okazji. Taśmę LED należy przykleić do tylnej ścianki profilu, a ten ostatni dopasować do szerokości szkła.
Witryna w ten sposób odnowiona stanie się piękną ozdobą salonu czy też jadalni. Można jeszcze wymienić lub odnowić nóżki witryny.