Artykuł partnera.
Posiadasz swój ogród lub działkę i zastanawiasz się, co zrobić, by prawidłowo zadbać o trawnik? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że zakładanie trawnika jest kosztowne i czasochłonne. Wymaga systematycznej pracy. Są pewne zabiegi pielęgnacyjne, które należy wprowadzić. Dzięki nim każdy trawnik będzie się prezentował nienagannie, niczym u Anglików, których trawniki przypominają miękkie kobierce.
- Trawnik: jak często go kosić i na jaką wysokość?
- Regularne podlewanie trawnika
- Nie zapomnij o składnikach odżywczych i pozbądź się chwastów
Każdy miłośnik ogrodu dba o swoje kwiaty i krzewy. Niestety często pomijamy pielęgnację trawnika lub wykonujemy ją nieodpowiednio, popełniając podstawowe błędy. By tego uniknąć, należy zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami i dowiedzieć się, czego nie należy robić.
1. Trawnik: jak często go kosić i na jaką wysokość?
Trawnik użytkowy, trawniki ozdobne – każdy z nich potrzebuje systematycznej pracy i rozważnego działania. O czym warto pamiętać przed założeniem trawnika?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie wśród ogrodników-amatorów, jest zbyt mocne ścinanie trawnika. Unikajmy częstego koszenia. Z drugiej strony nie możemy też dopuścić do wybujałego wyrośnięcia trawy, bo wówczas trawa się przerzedza.
By uzyskać piękny trawnik nie powinniśmy skracać trawy o więcej niż 1/3 – 1/2 wysokości. Najważniejsze, by dopasować wysokość trawy do panujących warunków atmosferycznych. Latem, gdy temperatury są ekstremalnie wysokie, pozostawmy trawę wyższą, a do koszenia przystępujmy dopiero wtedy, gdy słońce przestaje przygrzewać.
Pierwsze koszenie trawnika należy wykonać w kwietniu, zaś ostatnie wraz z nadejściem jesieni.
2. Regularne podlewanie trawnik
Samo koszenie oczywiście nie wystarczy, by uzyskać zadbany trawnik. Równie istotne jest regularne i odpowiednie podlewanie. W okresie największych upałów trawnik należy podlewać obficie i dość często, tzn. co 2-3 dni. Dlaczego nie częściej? Powód jest prosty: możemy narazić trawę na gnicie oraz wypadanie.
Jeżeli dopiero planujesz założenie trawnika i chcesz zadbać o piękny wygląd trawnika, pamiętaj o codziennym podlewaniu. Czynność tę, w obu przypadkach, należy wykonywać rano lub wieczorem. Dzięki temu woda nie wyparuje z roślin. Ponadto pamiętajmy, że szybkie i powierzchowne zraszanie nie da nam zamierzonego efektu. W ten sposób pobudzimy do wzrostu mech i chwasty.
3. Nie zapomnij o składnikach odżywczych i pozbądź się chwastów
Koszenie, podlewanie… przyszła pora na dostarczenie trawnikowi składników odżywczych. Potrzebuje tego zarówno młody trawnik, jak i ten, który pielęgnujemy już od lat.
Pierwsze nawożenie w sezonie powinno wykonywać się już na wiosnę. Dzięki temu poprawimy kondycję trawnika po zimie i pobudzimy wzrost trawy. Wiosną postawmy na nawóz bogaty w azot, z kolei jesienią wybierzmy nawóz bogaty w fosfor i potas. By dostarczyć odpowiednie składniki pokarmowe, nawożenie trawnika powtarzajmy także latem.
Zamiast zwalczać chwasty, lepiej się postarać, by się nie pojawiały. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? W tym celu należy systematycznie kosić, nawozić i podlewać. A jeśli już chwasty się pojawią, możemy zadziałać wyrywając je ręcznie, co jest oczywiście bardzo czasochłonne. Możemy również postawić na odpowiednie preparaty, np. takie, które działają na korzenie chwastów.
Produkty, które pomogą nam założyć trawnik (nasiona trawy itd.), ale też te, które pozwolą nam odpowiednio o niego zadbać, znajdziemy tutaj: https://allemen.com/.