Są zawody zdecydowanie niedoceniane, są i takie, które znacząco się przecenia. Do tych niedocenianych można zaliczyć zawód murarza, który jest przecież tak ważny. Ale czy warto wiązać swoją przyszłość zawodową z tym fachem? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.
Murarz to superbohater
Mówi się, że w dzisiejszych czasach nie ma superbohaterów, ale my zwyczajnie odnosimy wrażenie, że są, choć czasami, a nawet często ich nie doceniamy, albo też zwyczajnie o nich zapominamy. Mamy na myśli murarzy, wszak to dzięki ich ciężkiej pracy, ale i dużej wiedzy oraz umiejętnościom możemy mieszkać we wspaniałych domach, nowoczesnych blokach, czy też apartamentowcach na miarę XXI wieku. Pomyślcie, że ci ludzie potrafią zamienić cegły i zaprawę w naprawdę wyjątkowe budowle i co ważne, także bardzo trwałe. Możemy mówić, że technika wciąż idzie do przodu, a komputeryzacja zastępuje pracę ludzką, ale pracy murarzy zwyczajnie nic nie zastąpi, bo to tylko i wyłącznie dzięki ich mądrości możemy mieszkać w tak komfortowych warunkach.
Murarz to nie robotnik!
Wiele osób na pracowników budujących domy mówi, że są robotnikami. A na ten niezbyt zaszczytny tytuł oburzy się każdy murarz, wszak to specjaliści, którzy rzeczywiście muszą posiadać spore umiejętności, aby pracować w tym zawodzie. A więc nazywanie ich robotnikami jest nie tyle nietaktem, co zwyczajną głupotą, bo skoro uznaje się ich za niewykwalifikowanych, to dlaczego samodzielnie nie podejmujemy się budowy domu? Oczywiście dlatego, że nie mamy na ten temat wiedzy i to wiedzy przez duże „W”. A więc musicie sobie zdawać sprawę, że murarz nie tylko tylko buduje ściany, ale musi posiadać także umiejętność wykonywania rysunków technicznych i jednocześnie ich czytania. A to absolutnie nie jest takie proste. Dodatkowo jego praca wymaga maksymalnego skupienia, wszak pracuje on w zmiennych warunkach, a często i na rusztowaniu. Zatem odpowiedzmy sobie szczerze, ilu z nas podjęło by się takiej pracy, która jest zarówno umysłowa, jak i fizyczna?
Jak zostać murarzem?
Jeżeli sądzicie, że zostanie murarzem jest takie łatwe, to także jesteście w błędzie. Bez szkoły absolutnie nie dostaniecie się do pracy na budowie, chyba że chcecie podawać kamienie i stać obok betoniarki. Aby zostać murarzem trzeba ukończyć szkołę, aktualnie branżową, a wcześniej zawodową. Przy czym w trakcie nauki nacisk kładziony jest nie tylko na same techniki budowy, ale także naukę rysunku technicznego, oczywiście trzeba także odbyć praktyki pod okiem doświadczonych murarzy, którzy pomogą nauczyć się fachu. Ale jeżeli sądzicie, że znalezienie pracy jako taki specjalista będzie takie łatwe, to niestety i tutaj możemy Was rozczarować. Jeżeli będziecie bardzo dobrzy, to na samym początku będziecie pracować pod okiem murarzy, ale większość osób swoją karierę rozpoczyna od pracy tzw. „halangra”, czyli zwyczajnie pomocnika. Jednak warto też wiedzieć, że zarobki murarzy są całkiem dobre i w dużej firmie mogą lokować się w przedziale od 3500 tysiąca do nawet 5 tysięcy na rękę. Dodatkowo mogą oni wykonywać tzw. „fuchy”, czyli prace dodatkowe po godzinach, gdzie w ciągu kilku godzin mogą zarobić nawet 200 złotych.
Czy warto zostać murarzem?
Jak już się dowiedzieliście, pracując jako murarz, nie będziecie tylko chodzić po rusztowaniach, ale będzie także tworzyć rysunki techniczne, czytać je, odmierzać wymiary, przeliczać itp. Zatem praca jest trudna i także bardzo techniczna, ale ma też wiele zalet, choćby w postaci dobrych zarobków, swoją drogą daje też sporo satysfakcji, gdyż możliwość pochwalenia się własnoręcznie wybudowanym budynkiem niejako łechce ego. Oczywiście musicie się jeszcze liczyć z tym, że pracując jako murarz będziecie musieli ciągle się dokształcać i uczestniczyć w kursach, gdzie będziecie poznawać nowe techniki, ale i nowe materiały. Zatem praca naprawdę nie jest łatwa, ale można ją uznać za prestiżową.
Jasne, że warto zostać murarzem, tym bardziej że tacy fachowcy są bardzo cenieni przez pracodawców, także za granicą. Dzięki tej pracy możecie całkiem dobrze zarobić, ale musicie też wiedzieć, że praca jest stresująca i wymaga wiedzy oraz logicznego myślenia, ale radość i satysfakcja, jaką daje, jest spora.