Artykuł partnera.
Baterie kuchenne pozornie wydają się mało ważnym elementem wnętrza, jednak w rzeczywistości odgrywają w pomieszczeniu istotną rolę. Nie tylko podają wodę, ale również – prawidłowo dobrane – stanowią istotny element dekoracyjny. Równie ważne są funkcje i solidność wykonania: ten element jest intensywnie eksploatowany i poddawany działaniu różnych czynników wpływających na jego zużycie. Co zatem trzeba mieć na uwadze, dokonując wyboru? Czym powinna cechować się dobrej jakości bateria kuchenna? Sprawdź.
Współczesne baterie kuchenne są tak zróżnicowane pod względem wzorów i kolorów, że z łatwością dopasujesz element do każdej aranżacji: od wnętrz w klimacie retro po nowoczesne i minimalistyczne. Zobacz, co proponuje Castorama na: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/baterie-kuchenne.html.
Baterie kuchenne występują w kilku wariantach różniących się wyglądem i funkcjami. Zasadniczy podział pozwala wyróżnić baterie naścienne i stojące. Te pierwsze to opcja tradycyjna, obecnie mało popularna. Spotyka się ją raczej w starszym budownictwie, gdzie bateria jest przykręcana bezpośrednio do złączy ciepłej i zimnej wody. Baterie stojące dają zdecydowanie więcej możliwości. Montowane są albo w blacie, albo w otworze zlewozmywaka. Co ważne, rozmiar różnych modeli i wielkość otworów są zunifikowane, dzięki czemu wymiana jednej baterii na inną nie sprawia najmniejszych trudności.
Baterie kuchenne można sklasyfikować również ze względu na liczbę uchwytów, a więc sposób mieszania wody ciepłej i zimnej. Wyróżnić można:
- baterie dwuuchwytowe – z dwoma pokrętłami, z których każde reguluje intensywność strumienia,
- baterie jednouchwytowe – wyposażone w dźwignię, za pomocą której ustala się temperaturę już zmieszanej wody i intensywność strumienia.
Na rynku są dostępne także nowe modele baterii, na przykład przeznaczone do montażu pod oknem lub na wyspie kuchennej. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się składana lub wyciągana wylewka, nie kolidująca ze skrzydłem okiennym i ułatwiająca nalewanie wody do wysokich naczyń. Szeroki wybór najnowocześniejszych wariantów to także:
- baterie termostatyczne – wyposażone w dwa pokrętła, z których jedno ustawia temperaturę wody, a drugie jej intensywność,
- baterie z podgrzewaczem – pozwalają korzystać z wrzątku bezpośrednio z instalacji,
- baterie bezdotykowe – uruchamiane w momencie wykrycia ruchu, bez dodatkowej obsługi. Opcja ta pozwala na duże oszczędności, ponieważ woda płynie tylko wtedy, gdy jest potrzebna.
Materiały i kolory baterii
Większość baterii wykonana jest z mosiądzu lub stali pokrytego różnego rodzaju powłokami, dodającymi im trwałości i efektownego wyglądu. Możesz zdecydować się na warianty:
- chromowane – o wysokim połysku,
- mosiężne – dostępne w rozmaitej kolorystyce, np. białe, grafitowe, czarne,
- granitowe – bardzo trwałe i odporne na zarysowania,
- ceramiczne – bardzo wytrzymałe i dość drogie,
- wykonane z PVD – bardzo twardego tworzywa.
W ostatnich latach na popularności zyskały kolorowe baterie. Oprócz białych, szarych i czarnych możesz postawić na armaturę beżową, brązową, a nawet bardzo efektowną złotą.
Jak wybrać baterię kuchenną?
Na co zwrócić uwagę, przeglądając baterie kuchenne dostępne w sklepach? Pewną podpowiedź mogą stanowić kategorie wyróżnione obok opcji „sortuj wg” (każda strona sklepu internetowego ma podobną opcję). Korzystając z niej, można przekonać się, że na uwagę zasługuje przede wszystkim:
- parametry techniczne niezbędne do montażu, czyli liczba otworów i uchwytów,
- kształt wylewki i dodatkowe udogodnienia, między innymi wyciągana wylewka,
- dodatkowe funkcje, o których więcej za chwilę,
- kolor i wygląd,
- materiał, z którego wykonano baterię,
- wysokość baterii.
Na szczególną uwagę zasługuje kwestia wylewki. Dużą popularnością cieszy się wyciągana wylewka, ale wcale nie jest ona jedyną opcją, z której możesz skorzystać. Dużą popularnością cieszą się również baterie z wylewką:
- w kształcie litery „f” – przydatna przy zlewozmywakach płytkich, w których można wygodnie umyć wysokie naczynia,
- w kształcie litery „u” – również sprawdzi się przy zlewach płytkich, o głębokości ok. 16 cm,
- obrotową – przypominającą słuchawkę prysznicową.
To, z jaką wylewką będziesz pracować na co dzień, mocno wpływa na funkcjonalność.
Dodatkowe opcje
W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać baterię wyposażoną w dodatkowe akcesoria i udogodnienia. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
Najchętniej wybierane są baterie z wbudowanym termostatem, nierzadko wspartym podświetleniem LED, z integralnym filtrem wody lub dozownikiem detergentów. Oczywiście, za takie bonusy trzeba dodatkowo zapłacić. Przydatne są także baterie z mechanizmami oszczędzania wody: aeratorem napowietrzającym strumień, mieszaczem i elektronicznym czujnikiem ruchu. Funkcjonalne są także systemy czyszczenia oraz mechanizmy zapobiegające osadzaniu się zabrudzeń.