Prace spawalnicze służą łączeniu poszczególnych materiałów w jedną całość, co dotyczy zwykle wszelkiego rodzaju metali, ale bywa, że spawa się nawet plastik. Spawacz narażony jest na negatywne dla zdrowia czynniki. Poznajcie zasady bezpiecznego spawania, zanim rozpoczniecie pracę.
Ograniczenie zagrożeń związanych z pożarem
Ryzyko wystąpienia pożaru w przypadku spawania, które generuje iskry jest bardzo duże. Dlatego obszar pracy powinien być maksymalnie uprzątnięty. Nie mogą się znajdować w strefie zagrożenia, czyli tam gdzie lecą iskry, żadne materiały i substancje łatwopalne. Zatem trzeba zabrać wszystkie kartony, drewno i substancje chemiczne, a także tkaniny palne i topiące się podczas palenia. Ryzyko związane jest nie tylko z iskrami, ale i ciepłem wytwarzanym w czasie spawania. W przypadku gdy przed spawaniem w warsztacie wykonywane były inne prace z użyciem materiałów łatwopalnych takich jak gazy i ciecze, to trzeba sprawdzić ich stężenie w powietrzu, jeżeli jest ono niższe od granicy wybuchowości, wtedy można rozpocząć spawanie. Ponadto w pomieszczeniu w łatwo dostępnym miejscu powinien znaleźć się sprzęt gaśniczy. Oczywiście musi być w pełni sprawny.
Ochrona przed promieniowaniem oczu i twarzy
Kolejnym ważnym aspektem bezpieczeństwa podczas spawania jest narażenie na działanie pola elektromagnetycznego. Należy wiedzieć, że jest ono emitowane nie tylko przez urządzenia spawalnicze, ale i jego wyposażenie. Należy w związku z tym wykonywać regularne pomiary i stosować środki ochrony. Źródła pola elektromagnetycznego powinny być oznakowane i konieczne jest ich odsunięcie od spawacza na jak największą odległość. Ze względu na zmęczenie oczu, promieniowanie ultrafioletowe, ale i iskry spawacz musi stosować odpowiednią ochronę oczu i twarzy. Konieczne jest stosowanie masek spawalniczych, ale i przyłbic spawalniczych. Patrzenie na światło generowane przez łuk spawalniczy może doprowadzić do uszkodzenia rogówki czy też zaćmy. Z kolei promieniowanie ultrafioletowe może przyczyniać się do nowotworów skóry. Zatem właściwe zabezpieczenie ma ogromne znaczenie.
Ograniczenie wdychania substancji chemicznych wydzielanych wraz z dymem spawalniczym
Wraz z powstającym na skutek spawania dymem spawalniczym do atmosfery dostają się szkodliwe związki chemiczne. Należy się przed nimi chronić. Koniecznym akcesorium jest maska do spawania z filtrem. Cząstki, na które spawacz jest narażony podczas spawania to m.in.: tlenki azotu, tlenek oraz dwutlenek węgla, krzem, fluorki, formaldehyd, czy też fenole. Maska do spawania z filtrem lub półmaska z wymiennymi filtrami albo przyłbica z nawiewem będą zapewniać ochronę, a tym samym większy komfort pracy.
Odzież ochronna i dodatkowe akcesoria ochronne, które są niezbędne w pracy spawacza
Na pewno istotne znaczenie ma również stosowanie odzieży ochronnej, która jest niezbędna. Powinna być wykonana z materiałów niepalnych, wygodnych i niekrępujących ruchów. Obuwie powinno być tak skonstruowane, aby uniemożliwiało przedostanie się iskier w miejsce, gdzie buty stykają się z nogawkami. Ważne są też antystatyczne, olejoodporne i antypoślizgowe podeszwy. Niezbędne są odpowiednio dopasowane rękawice odporne na rozdarcie, przebicie, ale i przecieranie. Można skorzystać również ze słuchawek nausznych, które tłumią hałasy. Gdy hałas przekracza 80 db stosowanie takich środków ochrony jest wręcz obowiązkowe.
O jakich zasadach BHP należy jeszcze pamiętać podczas spawania?
Są jeszcze inne aspekty, o których należy pamiętać. Warto ograniczyć dostęp w miejsce spawania osób trzecich. Należy unikać zbliżania twarzy do oparów spawalniczych. Gdy prace spawalnicze odbywają się na blacie, to koniecznie trzeba ustalić odpowiednią, wygodną wysokość. Należy zadbać też o dobrą organizację stanowiska pracy. Aby spawacz nie był narażony na pylicę płuc, astmę oskrzelową czy gorączkę metaliczną, musi stosować wszelkie dostępne środki ochrony osobistej. Dzięki temu może wykonywać swoją pracę nie tylko bez obaw o swoje zdrowie, ale i z większym psychicznym komfortem.