Wbrew pozorom rozdrabniacz do gałęzi to bardzo praktyczne urządzenie. W ogromnej mierze przyczynia się do utrzymania porządku na działce lub ogrodzie, mieląc gałązki i zielone części roślin. Mając rozdrabniacz nie będziesz mieć więcej problemów z utylizacją zalegających stert gałęzi czy łodyg. Jednak na jaki model warto postawić? Czym powinien się charakteryzować?
Po pierwsze – przeanalizuj, czego potrzebujesz
Rynek rozdrabniaczy jest całkiem szeroki i znajdziemy tam modele o różnych funkcjach, różniące się mocą oraz sposobem zasilania (elektryczne i spalinowe). Jeśli będziemy go wykorzystywać głównie wokół domu, a nasz ogród nie jest monstrualnych rozmiarów, to warto wówczas pochylić się nad ofertą elektrycznych modeli o niewielkiej mocy.
Takie rozwiązanie jednak niezupełnie się sprawdzi, jeśli zamierzamy pracować na większych odległościach lub mielić grubsze gałęzie. W pierwszym i drugim przypadku lepiej może sprawdzić się model spalinowy, który zarówno uwolni nas od kabli, jak i zapewni większy zapas mocy, idealny do bardziej wymagających zadań.
Rodzaj ostrza i dodatkowe funkcje
Tu również wiele będzie zależało od naszego zapotrzebowania. Proste, przeznaczone do amatorskiego zastosowania rozdrabniacze wyposażone są w obracające się noże, które świetnie radzą sobie z łodygami i gałązkami, ale niekoniecznie z twardszymi i grubszymi elementami. Dla nich przeznaczone są rozdrabniacze ślimakowe, a jeśli nawet one nie są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, pozostaje nam wybór modeli z zębatym walcem.
Coraz częściej spotykanym dodatkiem stosowanym w rozdrabniaczach jest wciągarka gałęzi. Dzięki niej nie trzeba ręcznie wpychać gałęzi i łodyg do wnętrza maszyny, lecz jedynie kontrolować samoczynne ich wciąganie przez rozdrabniacz. Znacznie zwiększa to efektywność wykonywanej pracy i zwiększa bezpieczeństwo podczas jej wykonywania. Konstrukcja rozdrabniacza powinna zapewniać z jednej strony łatwy dostęp do noży i umożliwiać ewentualne oczyszczenie zablokowanego kanału, z drugiej jednak powinna być bezpieczna dla operatora, np. dzięki odpowiedniemu wydłużeniu kanału lub zastosowaniu przykrywki.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Rozdrabniacze są dość ciężką grupą narzędzi ogrodowych, dlatego nieocenioną pomocą w ich wykorzystaniu są kółka, które powinny być duże i wyposażone w dobre łożyskowanie. Konstrukcja kółek, utrudniająca przedostawanie się błota do wnętrza łożyska pozwoli wydłużyć ich żywotność i ułatwić korzystanie nawet w trudniejszych warunkach. Kolejny istotny element, o którym lepiej nie zapominać przy dokonywaniu wyboru to pojemnik na zrębki. Niektóre modele są jego pozbawione i posiadają jedynie wyrzutnik, który nie sprzyja utrzymaniu porządku na posesji. Inne wyposażone są w niewielki pojemnik, co zmusza do zbyt czystych przerw celem jego opróżnienia. Z racji na bliskość noży najbezpieczniej jest, gdy rozdrabniacz posiada specjalny czujnik, uniemożliwiający jego uruchomienie, zanim zostanie podpięty kosz.