Trawnik jest przez wielu uważany za najważniejszy element w ogrodzie. To jemu poświęca się zazwyczaj najwięcej czasu, a jego pielęgnacja należy do podstawowych czynności, wykonywanych na wiosnę. Każdemu zależy, aby w sezonie letnim został uzyskany efekt gęstego, zielonego dywanu o równym poziomie skoszenia. Do tego celu potrzeba natomiast specjalnych narzędzi i oczywiście chęci przekładanych na pracę. Poniższy wpis ma na celu ukazanie wszystkich procesów niezbędnych do wykonania w kontekście doprowadzenia murawy do stanu idealnego po zimie. Zapraszamy!
Pozbądź się nierówności poprzez ubijanie
Poziom śniegu na ogrodzie może być w zimie nierównomiernie rozłożony. Dlatego też, obciążenie gleby w niektórych miejscach jest po stopnieniu białego puchu bardziej zauważalne. Pojawienie się nierówności w ogrodzie nie wpływa bezpośrednio na samo rośnięcie trawy. Niemniej jednak, znacznie utrudni pozostałe procesy w kontekście jej przygotowywania do sezonu letniego. Z tego powodu zaleca się kupno małego walca do trawy, przy użyciu którego uda się wyrównać powierzchnię oraz w pewnym sensie „obudzić” darń z zimowego snu.
Usuń zniszczone źdźbła trawy
Nadmierna ilość zniszczonych po zimie źdźbeł utrudnia rozrost nowych. Usunięcie zgniłych, suchych i zniszczonych fragmentów trawy jest więc koniecznością, jeśli myśli się w ogóle o utrzymaniu porządku na murawie. Grabie w tym celu mogą okazać się niewystarczające, a najlepszą inwestycją będzie oczywiście wertykulator. To narzędzie służące precyzyjnemu oczyszczaniu darni z różnego rodzaju chwastów i zalegających fragmentów trawy.
Zapewnij glebie lepsze warunki
Jak doskonale wiadomo, to głównie gleba jest odpowiedzialna za porost trawy. Musi mieć ona zapewniony dostęp do słońca, tlenu i wody. W celu zapewnienia dobrego przyswajania tych trzech składników, wykorzystuje się proces zwany napowietrzaniem gleby. Narzędziem przeznaczonym do tego celu jest aerator do trawy, który nakłuwa powierzchnię na około 10 cm w głąb podłoża. Trzeba jeszcze wspomnieć, że w ofercie wielu sklepów można zakupić aerator i wertykulator w postaci jednego sprzętu z wymiennymi ostrzami. To zdecydowana oszczędność kosztów, a ten sam efekt.
Koś trawnik odpowiedzialnie
Bardzo często zdarza się, iż domownicy bardzo nieumiejętnie podcinają trawnik. Nie chodzi tu oczywiście o technikę, ale o częstotliwość. Ustawienie stałej pory na koszenie, np. raz w tygodniu – nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie najlepiej patrzeć na wysokość źdźbła i podcinać je regularnie po osiągnięciu około 8/10 cm. Zazwyczaj skraca się trawnik o około 30%, a więc nie jest wskazane jego ścinanie niemalże do spodu.
Sam fakt odpowiedzialnego koszenia dotyczy również posługiwania się kosą spalinową. Zawsze starajmy się po koszeniu zwykłą kosiarką łapać za żyłkową, która posłuży w kontekście usunięcia zbędnego trawnika z okolic płotu czy gęsto porastających krzewów.
Jak widać, czynności do wykonania na wiosnę jest sporo, a czas szybko ucieka. Dlatego też warto poczekać na pierwsze ciepłe dni i od razu wziąć się do pracy.