Artykuł partnera.
Pompa ciepła to ekologiczny sposób na ogrzanie domu oraz przygotowania ciepłej wody. To inwestycja we własny komfort, która zwraca się po latach. Jak działa pompa ciepła? Jakie kategorie można wyróżnić na rynku?
Co to jest pompa ciepła i jak działa?
Pompa ciepła jest elementem instalacji grzewczej. To urządzenie, które działa dzięki generowaniu obiegu ciepła między obszarami z różnymi temperaturami. Pobiera ciepło z danego obszaru (np. powietrza) i przenosi je do domowego systemu grzewczego. Rozwiązanie to oznacza się wydajnością, dlatego stosuje się je w przypadku coraz większej liczby gospodarstw domowych.
Działanie pompy obejmuje transfer ciepła z tzw. dolnego źródła do budynku. Dzięki temu zasilane jest tzw. górne źródło ciepła, którym jest system grzewczy. Przy wyborze pompy należy wziąć pod uwagę wskaźnik COP (ang. Coefficient Of Performance). Informuje on o proporcji występującej pomiędzy wyprowadzoną energią w cieple a doprowadzoną energią elektryczną. Łatwo można to zobrazować na przykładzie. Gdy wskaźnik COP wynosi 5, wówczas w celu uzyskania 5 kWh ciepła z pompy należy dostarczyć 5 kWh energii elektrycznej. Rozwiązanie to będzie najefektywniejsze, gdy połączy się je z OZE.
Pompy ciepła – dostępne rodzaje
Pompy ciepła dzieli się na kilka kategorii. Najpopularniejszy podział uwzględnia trzy kategorie:
- Ich montaż wymaga instalacji kolektorów zlokalizowanych pod ziemią.
- Najpopularniejszy rodzaj, odznaczają się prostym montażem.
- Aby móc założyć pompę, należy dysponować dwoma studniami głębinowymi lub większym zbiornikiem.
Przed wyborem danego rodzaju warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze pompę do wymagań i możliwości klienta.
Zalety stosowania pomp ciepła w domach
Przede wszystkim pompa ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie domu przy wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Używanie pompy nie generuje zanieczyszczeń. Ponadto odznacza się niskimi kosztami eksploatacji. Pompa jest nie tylko prosta w montażu, ale także nie stwarza ryzyka wybuchu. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a jej żywotność wynosi ok. 30 lat.
W ostatnich latach pompa ciepła to jedno z najpopularniejszych rozwiązań montowanych w nowych domach. Rośnie świadomość dotycząca ekologii, co skłania do stosowania mniej inwazyjnych metod grzewczych. Ponadto pompa jest inwestycją we własne bezpieczeństwo. Mamy doświadczenie w wyborze rozwiązań grzewczych. Doradzamy, które pompy ciepła w Jaśle będą najlepsze w przypadku danego gospodarstwa domowego.