Mierniki to podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w torbie elektryka. Pozwalają nie tylko na tworzenie instalacji, ale także diagnozowanie jej usterek i uszkodzeń. Gwarantują przy tym maksymalne bezpieczeństwo i pomagają sprawnie wykonać pracę. Różnorodność mierników sprawia, że specjaliści wielokrotnie zastanawiają się, jakie urządzenia są naprawdę niezbędne w codziennej pracy. Jeśli chcecie uzyskać odpowiedź na to pytanie, pozostańcie z nami przez chwilę.
Multimetry cyfrowe
Narzędziem, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu warsztatu elektryka jest multimetr cyfrowy, czyli uniwersalny miernik elektryczny. Najprostsze produkty służą do pomiaru trzech wartości elektrycznych – napięcia i natężenia prądu oraz rezystancji. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na szerszy zakres pracy, w tym pomiar częstotliwości prądu przemiennego, pojemności kondensatora czy ciągłości obwodu. Profesjonalne multimetry cechują się dużą dokładnością pomiarową oraz łatwością obsługi i odczytu wartości na wyświetlaczu. Zajmują niewiele miejsca, więc bez problemu można zabrać je do pracy w terenie.
Mierniki cęgowe
Sprzętem powszechnie stosowanym przez profesjonalistów są także mierniki cęgowe. To urządzenia łączące w sobie parametry multimetru oraz czujnika prądu. Posiadają charakterystyczne, odchylane szczęki, pozwalające założyć miernik dookoła przewodu. W ten sposób umożliwiają dokonanie pomiarów bez konieczności rozłączania obwodu albo odłączenia go od źródła zasilającego. W odróżnieniu od multimetrów mierniki cęgowe umożliwiają pomiary dużych wartości prądu sięgających nawet 1400 A. Początkowo rozwiązania te były jednofunkcyjne. Dziś, nowoczesny miernik cęgowy zapewnia wiele funkcji pomiarowych – również specjalistycznych. Cechuje się bardzo dużą dokładnością.
Mierniki rezystancji i impedancji
W pracy elektryka niezbędne są też mierniki rezystancji i impedancji . Zarówno pierwsze, jak i drugie pozwalają na przeprowadzenie pomiarów przed oddaniem instalacji do użytku. Mierniki rezystancji izolacji informują o tym, że instalacja działa poprawnie, co w praktyce oznacza, że użytkownik nie będzie dotykał przewodów znajdujących się pod napięciem i nie dojdzie do zwarcia między przewodami a obudową urządzenia. W ten sposób gwarantują bezpieczeństwo osób, które będą eksploatowały instalację. Z kolei mierniki impedancji pętli zwarcia umożliwiają sprawdzenie poprawności działania ochrony przeciwporażeniowej w obwodach prądu przemiennego.
Testery kolejności faz i wyłączników różnicowoprądowych
Profesjonalny elektryk powinien być wyposażony w tester kolejności faz . To niewielki miernik pozwalający określić kierunek wirowania pola elektromagnetycznego w instalacjach i obwodach elektrycznych. Jest przydatny szczególnie podczas podłączania urządzeń trójfazowych. W tym przypadku gwarantuje prawidłowość ich działania oraz ochronę przed uszkodzeniem. W warsztacie elektryka niezbędne są także testery wyłączników różnicowoprądowych. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązania pomagają przeprowadzać okresowe kontrole wyłączników różnicowoprądowych A, B, AC oraz selektywnych. Umożliwiają też sprawdzenie prawidłowości działania gniazd wtykowych oraz poznanie wartości rezystancji uziemienia.