Choć iglaki są roślinami całorocznymi, odpornymi na skrajne temperatury, zima może być dla nich wymagającym okresem. Dlatego jesień wykorzystaj na to, by dobrze przygotować swoje drzewa i krzewy na tę trudną porę roku. W jaki sposób to zrobić?
Zabezpiecz iglaki przed śniegiem
Chociaż iglaki doskonale radzą sobie w skrajnych warunkach, wiosną nierzadko można zauważyć, że ich igły po zimie są brązowe, a gałązki obumierają. To efekt nieodpowiedniego zabezpieczenia drzewek i krzewów przed śniegiem oraz mrozem. Śnieg wpływa niekorzystnie nie tylko na delikatne rośliny w twoim ogrodzie, ale także na iglaki, u których nietrudno o odkształcenia gałązek czy ich łamanie pod wpływem ciężaru. Na szczęście ochrona przed śniegiem nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy po każdym intensywnym opadzie dokładnie obejrzeć drzewka i krzewy oraz pozbyć się nadmiaru śniegu, na przykład za pomocą miotły. Regularne strząsanie śniegu to dobre rozwiązanie, gdyż nie zdąży on zrobić się ciężki. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko odgięcia się pędów. Pamiętaj, że przed zimą musisz okryć cyprysiki Lawsona i cyprysiki japońskie, które są bardzo delikatne.
Zabezpiecz iglaki przed mrozem
Obserwowanie iglaków pozwoli ci także zauważyć, czy przypadkiem nie cierpią z niskich temperatur. Mogą one bardzo negatywnie wpłynąć na stan drzew i krzewów. Dlaczego? Chociaż są odporne na skrajne temperatury, trudno znoszą działanie wiatru, który wpływa na wysuszenie drzewek – oczywiście wraz z innymi czynnikami, takimi jak utrudnione pobieranie wody z gleby. Odpowiednie pielęgnacja ich jesienią jest jednak w stanie przygotować iglaki na zimową niepogodę. Zapewnij im możliwość zgromadzenia zapasu wody na zimę poprzez zwykłe podlewanie – tym bardziej, jeśli jesień była sucha.
Regularne nawożenie
Jednym z najważniejszych działań zabezpieczających iglaki przed zimą, jest oczywiście prawidłowe nawożenie. Nawożenie iglaków powinno odbywać się nie tylko wiosną, ale także jesienią, by wspomóc rośliny przed trudną zimą. Umożliwia to zgromadzenie składników pokarmowych takich jak potas, magnez i siarka, które wspierają rozwój systemu korzeniowego oraz przeciwdziałają brązowieniu igieł. Iglaki powinny być nawożone regularnie, zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na stosowanym preparacie.
Chociaż iglaki są odpornymi roślinami, zima może być dla nich dużym wyzwaniem. Nie zapominaj o tym i dobrze przygotuj się na tę trudną porę roku. Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji iglaków, zajrzyj na stronę Lovethegarden.com.