Artykuł partnera.
Ścieki domowe to zarówno elementy organiczne, które ulegają rozpuszczeniu, lecz także elementy stałe, które się nie rozpuszczają. W efekcie część zbiornika wypełniona jest zawiesiną, która podlega sedymentacji. Proces ten oznacza wydzielanie się cząstek o wadze lub gęstości większej od wody.
Osady zalegające w szambie
W wiązku z grawitacją oraz bezwładnością cząstki te opadają na dno zbiornika, gdzie tworzy się osad. Należy zatem dbać o jego regularne usuwanie, gdyż warstwa osadu staje się coraz wyższa. Tym samym ogranicza się pojemność roboczą szamba. Zwiększona warstwa osadu powoduje także konieczność częstszego wzywania wozu asenizacyjnego, co z kolei generuje wyższe koszty eksploatacji szamba. Ważną kwestią jest także szczelność szamba. Dzięki temu ścieki nie przenikają do gruntu, a jednocześnie zapobiega to napływowi wody gruntowej do środka instalacji. Ponadto szczelny zbiornik to także bezpieczeństwo bakteriologiczne, a także ekonomiczny opróżnianie zbiornika, które przynosi oszczędności. Właściwe dbanie o szambo zmniejsza koszty eksploatacji oraz wydłuża żywotność zbiornika.
Nieprzyjemny zapach z szamba – jak go usunąć?
Bezpośrednim efektem gromadzenia się osadów w szambie są kumulujące się nieprzyjemne zapachy. W związku z zachodzącymi procesami fermentacyjnymi oraz gminnymi pojawiają się duże ilości gazów. Tym samym zbiorniki wyposażone są w zaawansowane systemy wentylacji, które zapewniają właściwe odprowadzenie gazów na zewnątrz. Rozwiązuje to problem gromadzących się wewnątrz gazów, jednak nie likwiduje przykrego zapachu, jaki pojawia się wówczas na zewnątrz i zbiornika. Należy pamiętać, że gazy gromadzące się wewnątrz zbiornika są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego nigdy nie należy samodzielnie naprawiać zbiorników ani też do nich wchodzić.
Wszystkie prace powinny być zlecone specjalistyczne ekipie. Dobrym sposobem na usunięcie osady jest aktywacja biologiczna odpadów. Oznacza to wprowadzenie do zbiornika preparatu, który zawiera właściwą florę bakteryjną. Wprowadzone bakterie prowadzą do przyspieszenia procesu mineralizacji, a jednocześnie znacząco ograniczają procesy gnilne. Efektem tego będzie zatem zarówno ograniczenie przykrych zapachów, jak również ograniczenie ilości osadu. Produkty tego typu można wprowadzić między innymi przez domową kanalizację, na przykład wsypując je do toalety. Umożliwi to oczyszczenie rur kanalizacyjnych, co poprawia znacząco ich drożność. Warto wykorzystać także produkty dostępne na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/pl/preparat-do-szamb-1kg-target.html.
Skuteczne produkty do konserwacji szamba
Na rynku odnaleźć można różne preparaty dedykowane konserwacji szamba. Bardzo popularne są bakterie do szamba, zawierające odpowiednie kultury bakterii, które wspomagają rozkład zanieczyszczeń organicznych. Bakterie mogą szybko się rozmnażać oraz w krótkim czasie zasiedlić zbiornik florą, która będzie skutecznie trawić odpadki. Popularne są także preparaty zwalczające tłuszcz. Można je stosować komplementarnie wraz z zestawem bakterii. Nie należy zapominać także o preparatach do udrażniania rur, które należy stosować regularnie. Warto wykorzystywać preparaty dedykowane do wspomagania pracy szamba. Środki te są dostępne w wielu postaciach, na przykład w tabletkach, proszku, granulkach lub żelu. Wystarczy raz na kilka tygodni zastosować odpowiedni preparat, aby usunąć nieprzyjemny zapach z szamba, a także poprawić kondycję zbiornika. Przyczyni się to do rzadszego opróżniania szamba, co z kolei przyniesie w oszczędności finansowe.