Elewacja z cegły to efektowne rozwiązanie, dlatego warto zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami i przedwczesnym starzeniem. W tym celu stosuje się środki hydrofobizujące. Dowiedz się, czym są takie preparaty oraz jak się je stosuje!
Czym jest hydrofobizacja?
Hydrofobizacja to proces polegający na nałożeniu na poddawaną procesowi powierzchnię preparatu zabezpieczającego przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Zabieg może dotyczyć elewacji i wówczas celem hydrofobizacji jest ochrona ścian zewnętrznych przed wodą opadową w postaci deszczu i śniegu.
Zabezpieczenie powłoką hydrofobową elewacji ceglanej, kamiennej lub pokrytej tynkiem zapobiega negatywnemu wpływowi wody, która poza naturalnym działaniem destrukcyjnym dodatkowo transportuje zanieczyszczenia, np. w postaci kwaśnych dreszczów.
Jak działa powłoka hydrofobowa?
Preparat hydrofobizujący tworzy na powierzchni elewacji film, który zabezpiecza materiał budowlany przed wnikaniem wody w głąb. Ulega ona skropleniu na powierzchni, a następnie grawitacyjnemu odprowadzeniu.
Ponieważ zanieczyszczenia, np. kurz, ale również pyły zawieszone i inne, transportowane są wraz z wodą, zabezpieczenie elewacji powłoką hydrofobową zapobiega ich osadzaniu. Ściany pozostają czyste zdecydowanie dłużej.
Jaki preparat wybrać do hydrofobizacji elewacji z cegły ceramicznej?
Rynek oferuje wiele preparatów do hydrofobizacji. Wybierając odpowiedni, należy kierować się przede wszystkim wskazówkami na opakowaniu. Każdy liczący się producent dokładnie precyzuje, do jakiego rodzaju materiałów budowlanych nadaje się jego wyrób.
Ściany z cegły ceramicznej zabezpiecza się najczęściej produktami wodorozcieńczalnymi o stężeniu dobranym odpowiednio do absorpcji cegły.
Hydrofobizacja ściany z cegły krok po kroku
Zanim przystąpisz do naniesienia na cegłę odpowiednio dobranego preparatu, należy wykonać próbę. Najlepiej nałożyć produkt w mało widocznym miejscu. Warto wiedzieć, że nawet przy najwyższej jakości wyrobach mogą na ścianie powstać nieestetyczne naloty i wykwity. Dzieje się tak wtedy, kiedy zaprawa, woda zarobowa albo sama cegła zawiera sole. Stąd wykonanie próby przed naniesieniem preparatu na całą elewację jest niezbędne.
Jeśli próba wypadnie pomyślnie, można przejść do zabezpieczania całych ścian. Oto jak przebiegają prace:
Krok 1. Oczyszczenie elewacji
Przed przystąpieniem do nanoszenia produktu ściany należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń stałych, a także śladów korozji mikrobiologicznej (np. mchów). Kolejno trzeba usunąć kurz i pyły (można użyć do tego celu zmiotki), a następnie dokładnie umyć cegły i spoiny wodą z delikatnym detergentem. Kolejny etap to dokładne spłukanie ścian czystą wodą.
Krok 2. Nanoszenie pierwszej warstwy środka hydrofobizującego
Po dokładnym wyschnięciu elewacji można przystąpić do nanoszenia preparatu. Prace najlepiej przeprowadzać w ciepły (ale nie gorący), suchy i bezwietrzny dzień. Produkt przeznaczony do cegieł ceramicznych ma konsystencję płynną, dlatego najwygodniej nanosi się go przy pomocy wałka lub pędzla ławkowca. Przy głębokich fugach lepiej sprawdzi się pędzel – dotrze do wszystkich powierzchni, które powinny być zabezpieczone.
Preparat należy nanosić pewnymi ruchami, dokładnie kryjąc ścianę cienką warstwą.
Krok 3. Nanoszenie drugiej warstwy preparatu
Większość środków hydrofobowych nanosi się na elewację dwukrotnie – zapewnia to dokładne pokrycie ściany warstwą produktu. Co ważne, przed ułożeniem drugiej warstwy nie czeka się na wyschnięcie pierwszej. Środek hydrofobowy nanosi się metodą „mokre na mokre”.
Przed przystąpieniem do układania drugiej warstwy preparatu warto oczywiście upewnić się, że producent nie odradza takiej procedury. Zwykle jest ona zalecana, ale zawsze może pojawić się na rynku nowy produkt, z którym należy postępować inaczej.
Materiał zewnętrzny.