Elektrozawory są urządzeniami elektromechanicznymi o układzie hydraulicznym, które wykorzystują prąd elektryczny do wytworzenia pola magnetycznego, a tym samym do uruchomienia elektromagnesu, który kontroluje otwarcie przepływu danej substancji w zaworze. Co musisz wiedzieć przed zakupem tego produktu?
Jak wybrać elektrozawór?
Wybierając zawór elektromagnetyczny, musisz wiedzieć, do jakiego rodzaju mediów będzie on używany. Zasadniczo zawory tego typu są przeznaczone do pracy z mediami bez cząstek stałych, takimi jak woda, olej, produkty ropopochodne, para, sprężone powietrze lub płyny do wymiany ciepła. Ta ważna informacja pozwala na określenie materiałów, z których zawór elektromagnetyczny będzie wykonany. Większość elektrozaworów jest wykonana z mosiądzu (idealny do wody, paliwa, powietrza lub gazu obojętnego), stali nierdzewnej (do cieczy lub gazów korozyjnych, cieczy spożywczych) lub plastiku (głównie w sektorze spożywczym i chemicznym).
Aby uniknąć ryzyka nieprawidłowego działania z powodu obecności cząstek stałych, zwanych również zanieczyszczeniami, zaleca się zastosowanie filtra przed zaworem elektromagnetycznym.
Zawory elektromagnetyczne mogą być dwudrogowe lub mieć wiele portów. Zwykle są one określane przez dwie cyfry, z których jedna określa liczbę portów, a druga liczbę pozycji. Na przykład elektrozawór 3/2 to taki, który ma 3 porty i 2 pozycje.
- Dwudrożny zawór elektromagnetyczny jest używany głównie do bezpośredniego zasilania obwodu, na przykład do napełniania zbiornika.
- Trzydrożny zawór elektromagnetyczny jest używany głównie do regulacji obwodu z dwoma przewodami wlotowymi i jednym przewodem wylotowym, aby zapewnić mieszanie dwóch płynów ze stałym przepływem. Mogą być również stosowane z jedną rurą wlotową i dwiema rurami wylotowymi w celu regulacji przepływu na jednym z wylotów poprzez przekierowanie przepływu płynu do drugiego wylotu.
- Czterodrogowe zawory elektromagnetyczne są wyposażone w dwa wejścia i dwa wyjścia i są używane, na przykład, do odwrócenia cyklu pompy ciepła.
Większość zaworów elektromagnetycznych działa na zasadzie włącz lub wyłącz (otwarta lub zamknięta pozycja), podczas gdy niektóre są zaprojektowane tak, aby ich ustawienie było proporcjonalne do napięcia zasilania. W zależności od aplikacji i w celu optymalizacji czasu zasilania zaworu elektromagnetycznego, masz wybór pomiędzy zaworami elektromagnetycznymi normalnie zamkniętymi (NC) i normalnie otwartymi (NO). Zawory elektromagnetyczne są również definiowane przez średnicę nominalną, ponieważ są one zintegrowane bezpośrednio z obwodem.
W razie potrzeby można również wybrać zawór elektromagnetyczny bistabilny, którego klapa pozostaje w pozycji nawet w przypadku awarii zasilania. Główną zaletą elektrozaworów tego typu jest to, że zużywają one bardzo mało energii.
Elektrozawory są z reguły wrażliwe na wilgoć. Należy sprawdzić warunki zewnętrzne, aby wybrać zawór elektromagnetyczny o wystarczającym stopniu ochrony dla planowanego środowiska.
Sprawdź przykładową ofertę na https://www.podlane.pl/elektrozawory-24v–cat-172.
Kiedy zdecydować się na zakup elektrozaworu?
Urządzenie tego typu jest potrzebne, gdy trzeba sterować przepływem cieczy lub gazu, niezależnie od tego, czy jest to sterowanie automatyczne, czy manualne. Innymi słowy, zawór elektromagnetyczny można wykorzystać na przykład do otwierania lub zamykania obwodu, dozowania produktów, mieszania gazów lub cieczy itp.
Zastosowania są różnorodne, od sterowania standardowymi zaworami procesowymi do sterowania specyficznymi systemami, takimi jak systemy ochrony przed nadciśnieniem i zawory awaryjne, jak również sterowanie płynami w aplikacjach takich jak zawory systemów przeciwpożarowych. Jedną z zalet elektrozaworów w porównaniu z tradycyjnymi zaworami jest to, że pozwalają one na bardzo szybki czas reakcji. W związku z tym, można je znaleźć w wielu różnych zastosowaniach.
Więcej na https://www.podlane.pl.