Psy są jak dzieci i z tym stwierdzeniem zgodzi się większość opiekunów czworonogów. Dlatego przygarniając kolejnego psa do swojej rodziny należy mieszkanie odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli ma być to duży pies. Jeśli masz już przed oczami apokaliptyczne wizje zniszczeń, to uspokoimy Cię, że nie musi być tak jak w popularnym filmie Beethoven. Zatem, jak przygotować mieszkanie i siebie na zmiany?
Po pierwsze: przygotuj ściany i podłogi – zadbaj o odpowiednie wykończenie odporne na pazury i plamy
Na samym początku najlepiej zająć się ścianami. Jeśli są na nich tapety, to lepiej z nich zrezygnować. Szczeniak może je zacząć gryźć zwłaszcza z nudów. Dlatego, jeśli w pierwszym okresie nie możesz poświęcić mu maksimum uwagi, lepiej wybierz po prostu zmywalną farbę, taką którą będziesz czyścić w razie potrzeby. Sprawdzą się także płyty korkowe, które są wysoce odporne na uszkodzenia a ponadto antyalergiczne. Dobrym wyborem będzie także beton dekoracyjny. Gresy są nie tylko nienasiąkliwe, ale również niskościeralne. Trudno je zarysować, zatem pazury nie będą im straszne. Takie wykończenie przetrwa zabawę nie jednego czworonożnego przyjaciela. Dzięki temu błoto przyniesione po spacerze będzie łatwe do usunięcia.
Po drugie: zdecyduj się na montaż ścienny wielu mebli i zaopatrz się w płyny, które zapobiegną ich gryzieniu
Oczywiście warto przyjrzeć się meblom. Nie musisz wymieniać całej meblościanki. Jeśli jednak dopiero wykańczasz dom, wybierz jak najwięcej mebli z montażem ściennym i wieszaj je na wygodnej wysokości, jednak jak najwyżej. Poza regałami, barkami i komodami musisz zadbać o odpowiednią wytrzymałość materaca, jeśli będziesz spać razem z psem albo zakupić dla niego tekstylne legowisko czy mały materac, który położysz obok łóżka. Jeśli zatem piesek będzie spał z Tobą zakup dodatkowo pokrowiec na materac, który zapobiegnie jego zabrudzeniu czy rozdarciu. Meble przed drapaniem możesz zabezpieczyć jeszcze płynem odstraszającym, choć z tym odstraszaniem różnie bywa i gorzki smak nie dla wszystkich psów jest przeszkodą. Na pewno musisz zakupić sporo gryzaków, najlepiej naturalnych. Świetnie sprawdzi się np. poroże z jelenia, które ma wiele witamin i minerałów, a jednocześnie pomaga wymieniającym zęby szczeniakom. Taki gryzak jest bardzo atrakcyjny i gwarantuje, że pies straci zainteresowanie drewnem, a jeśli nie są jeszcze inne sposoby, ale o tym za chwilę…
Po trzecie: zabezpiecz odpowiednio gniazdka i kable
Istotne znaczenie ma również ochrona przed porażeniem prądem. Małe zwierzęta, podobnie jak małe dzieci niestety bardzo interesują się kablami i gniazdkami. Te pierwsze musisz umiejętnie schować. Sprawdzą się listwy maskujące, które wcale nie są drogie. Drugie, wtedy kiedy z nich nie korzystasz możesz zasłonić stosując specjalne zatyczki na kluczyk. Schowanie kabli będzie miało jeszcze jedną zaletę, a mianowicie Twoje mieszkanie będzie jeszcze bardziej estetyczne i reprezentacyjne. A teraz o najważniejszym.
Po czwarte: pamiętaj, że o nowego członka rodziny trzeba dbać i przygotuj się na długie spacery i intensywne zabawy
Nawet najlepiej przygotowany dom nie wystarczy, gdyż musisz swojemu dużemu psu po prostu poświęcić sporo czasu, a na samym początku właściwie cały swój wolny czas. Wiele osób na pierwsze tygodnie bierze nawet urlop, aby móc lepiej „dogadać się” ze swoim czworonogiem. Niewątpliwie długie spacery powinny wejść Wam w nawyk, bo pies zmęczony, to pies szczęśliwy. Warto również bawić się z pupilem, choćby frisbee na spacerze w parku. Pies po intensywnej zabawie po prostu pójdzie spać i nie będzie mu w głowie demolka mieszkania.
Decyzja o adopcji psa powinna być bardzo odpowiedzialna. Trzeba wszystko dokładnie zaplanować i przygotować dom. Gwarantujemy jednak, że jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, to Twój pies będzie Twoim najwierniejszym przyjacielem. Pamiętaj również o zakupie półki do przedpokoju i nawyku chowania obuwia, bo znudzony pies łapie to co ma pod ręką i co należy do jego opiekuna. W ten sposób również walczy o Twoją atencję…